Hlavní obsah

ČEZ vyhrál tendr na většinu v albánském distributoru elektřiny

Elektrárenská společnost ČEZ vyhrála tendr na převzetí 76procentního podílu v albánské distribuční společnosti Operatori i Sistemit te Shperndarjes (OSSH). Uvedla to agentura Reuters. ČEZ nabídnul 102 miliónů eur (zhruba 2,5 miliardy Kč). Nabídka konkurenční italské společnosti Enel měla údajně technické nedostatky.

ČEZ vyhrál tendr na většinu v albánském distributoru elektřiny

ČEZ a Enel předložily vládní komisi nabídky, které obsahovaly cenu a technické podmínky. Rakouská společnost Energie Steirmark, která byla také mezi uchazeči, se ze soutěže nakonec stáhla.

"Albánský energetický sektor je pro ČEZ zajímavý," řekla mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková. V porovnání s Českem je v Albánii třetinová spotřeba elektřiny na obyvatele, navíc se očekává, že každoročně poroste o pět procent, vyššího tempa růstu dosahuje jen Turecko. V jiných evropských zemích se spotřeba zvyšuje ročně většinou o dvě až tři procenta.

OSSH je distribuční divize státní elektrárenské společnosti KESH. Privatizace má být dosud největší a nejsložitější privatizační akce v zemi a jejím hlavním cílem je omezit chronické výpadky proudu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků