Hlavní obsah
Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

ČEZ po letech ostrouhal, elektřinu pro železnici dodá jiná firma

Od příštího roku bude dodávat elektřinu pro trakční vedení na české železnici společnost Amper Market. Doposud byl dlouholetým dodavatelem polostátní ČEZ. O změně informovala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která nového dodavatele vybrala prostřednictvím aukce na energetické burze PXE.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
ČEZ po letech ostrouhal, elektřinu pro železnici dodá jiná firma

Změna souvisí s tím, že po deseti letech přebírá SŽDC zajištění dodávek trakční elektřiny pro dopravce, dosud to měly na starosti České dráhy.

Poptávaným objemem v aukci bylo celkem 1 310 128 MWh. SŽDC nastavila maximální cenu na 130 Kč/MWh. Výsledná cena 100,9 Kč/MWh, která byla dosažena, je tak o více než 22 procent nižší. V tuto chvíli ale nejde říci, že úspora dosáhne právě této výše.

„Jedná se o obchodní index dodavatele, který je pro nás i dopravce příznivý. V dalším kroku bude záležet na výsledku vlastního nákupu (fixaci ceny) elektřiny až do poptávaného množství na trhu s elektřinou. Obojí potom určí konečnou cenu komodity pro dopravce v elektrické trakci pro rok 2019,“ upřesnil generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Aukce byla vzhledem k poptávanému objemu elektřiny pro burzu PXE rekordní.

„Ačkoli zadavatel nastavil maximální cenu poměrně ambiciózně s ohledem na stávající tržní podmínky, byl o aukci mezi dodavateli velký zájem. I díky tomu se podařilo vysoutěžit pro zadavatele velmi atraktivní cenu,“ dodal David Kučera z PXE.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků