Hlavní obsah
Pražské ústředí společnosti ČEZ. Foto: Petr Horník, Právo

ČEZ nemá nárok na miliardu od SŽDC za neodebranou elektřinu

Energetická společnost ČEZ Prodej nemá nárok na více než 1,1 miliardy korun, které požadovala po Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) za objednanou, ale neodebranou trakční elektřinu. Vyplývá to z pondělního rozhodnutí odvolacího Vrchního soudu v Praze, který potvrdil loňský rozsudek pražského městského soudu.

Pražské ústředí společnosti ČEZ. Foto: Petr Horník, Právo
ČEZ nemá nárok na miliardu od SŽDC za neodebranou elektřinu

Soud přihlédl k tomu, že se po uzavření smlouvy o odběru elektřiny změnil zákon, který pozměnil podmínky na trhu. Proti rozhodnutí je možné dovolání, energetická firma ho nejspíš podá.

Ve sporu v minulosti už padlo pravomocné rozhodnutí, v roce 2017 však Nejvyšší soud vrátil věc k novému projednání.

Jádrem sporu je smlouva z roku 2008, v níž si správa železnic objednala u dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ elektřinu pro všechny železniční dopravce na několik let dopředu. Následně se však změnil zákon, který dopravcům umožnil nakupovat elektřinu přímo a samostatně.

Pro dopravce byl tento postup levnější, proto jej využili. SŽDC tak následně odebrala a zaplatila pouze malou část z původně dohodnutého množství trakční energie. ČEZ Prodej se proto obrátil na soud a požadoval zaplatit přes 800 milionů korun. Částka se pak rozrostla o úroky na 1,1 miliardy korun.

U soudu je vedle případu z roku 2008 ještě takřka identický spor za neodebranou elektřinu z roku 2011. ČEZ Prodej v tomto případě vyčíslila svůj ušlý zisk na 858 milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků