Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

ČEZ má v Albánii problémy, ze země možná zcela odejde

Tuzemský energetický gigant ČEZ by mohl zcela odejít z Albánie. Mezi společností a albánskými úřady panují totiž napjaté vztahy. Ve středu to ČEZ oznámil na tiskové konferenci. Albánie je jedinou zemí, kde se ČEZ nedaří dosáhnout očekávané návratnosti investic.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
ČEZ má v Albánii problémy, ze země možná zcela odejde

V úterý se představitelé firmy sešli s albánským premiérem a odchod společnosti ČEZ ze země padl jako jeden ze způsobu řešení složité situace, které společnost v Albánii čelí.

"Obě strany se dohodly, že zahájí jednání o způsobu řešení nastalé situace, včetně možného odchodu ČEZu z Albánie," uvedla firma v tiskových materiálech.

Firma ČEZ získala 76 procent v distribuční společnosti CEZ Shperndarje v roce 2009 za 102 miliónů eur (tehdy asi 2,8 miliardy korun). Na konci loňského roku regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Distributor však zároveň nedostal možnost zdražit proud koncovým zákazníkům. Firma se tak dostala do ztráty, což se negativně promítá i do hospodaření Skupiny ČEZ.

"Výrazný vliv ekonomické krize nevytváří prostor pro rychlé a zásadní zlepšení situace," sdělil ČEZ. Představitelé firmy se s albánským premiérem dohodli na nutnosti situaci rychle vyřešit. Albánský stát přislíbil nominovat své vyjednavače pro jednání s ČEZ do středy.

Ukončení by nemuselo být "přátelské"

ČEZ upřednostňuje buď dohodu s albánským státem, nebo prodej části či veškerých akcií své dceřiné firmy v Albánii třetí straně. Dohoda s vládou přitom zahrnuje jak pokračování podnikání ČEZ v Albánii, avšak za nových podmínek, tak "přátelské ukončení" působení skupiny v zemi.

ČEZ ale počítá také s variantou, že situace bude dál eskalovat. V takovém případě firma mimo jiné nevylučuje, že albánský regulátor zahájí s ČEZ řízení o odebrání licence. ČEZ by poté mohl ukončit podnikání v zemi, avšak na rozdíl od "přátelského ukončení" by následovala arbitráž společnosti s Albánií. Která varianta se nakonec uskuteční, chce mít ČEZ rozhodnuto do konce roku 2012.

Skupina už informovala Světovou banku, že hrozí riziko čerpání záruk, které banka za investice ČEZ v Albánii poskytla. V polovině letošního roku měla firma v Albánii ztrátu 2,3 miliardy korun. V roce 2011 tam ČEZ vydělal 0,8 miliardy korun. Kumulovaný provozní zisk (EBITDA) skupiny ze zahraničí činil letos v pololetí 53,3 miliardy korun.

ČEZ má významná energetická aktiva v osmi státech, celkově působí v 16 zemích. Zisk EBITDA společnosti ze zahraničního podnikání v polovině letošního roku pokryl 71 procent investic firmy. Na dividendách ze zisku v zahraničí společnost vyplatila 8,8 miliardy korun. "Do konce letošního roku se dostaneme na dividendách přes deset miliard korun," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize distribuce a zahraničí Tomáš Pleskač.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků