Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

ČEZ diskriminoval bulharské Romy umístěním elektroměrů, rozhodl soud

Za diskriminaci ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku označil rozhodnutí bulharské divize české elektrárenské firmy ČEZ umístit elektroměry v převážně Romy obývané čtvrti města Dupnica do větší výšky než v ostatních částech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura DPA. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová ale sdělila, že do výšky byly elektroměry umístěny již před vstupem ČEZ na bulharský trh.

Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
ČEZ diskriminoval bulharské Romy umístěním elektroměrů, rozhodl soud

Podle rozhodnutí soudu není možné umístit elektroměry do nedostupné výšky v jedné čtvrti, pokud jsou v jiné čtvrti ve výšce běžné. Takový postup podle soudu Romy diskriminuje na základě etnické příslušnosti, a to i přesto, že je prokazatelné, že v dotyčné oblasti docházelo k častější manipulaci s elektroměry nebo k jejich poškozování.

Stát musí podle soudu nalézt jiná řešení, jak zajistit bezpečnost elektrické sítě a správné zaznamenávání spotřeby. Nedostupná výška, v níž jsou elektroměry umístěné, prý navíc zabraňuje zákazníkům kontrolovat svou spotřebu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Elektroměry byly umístěny do výšky již v minulosti, dávno před vstupem společnosti ČEZ na bulharský trh. Důvodem byla ochrana zdraví a mnohdy i holých lidských životů v lokalitách, kde velmi často docházelo k neoprávněné manipulaci se zařízeními,“ sdělila mluvčí ČEZ.

Ve výšce až sedmi metrů

Vyjádření evropského soudního dvora si podle ní musí firma podrobně prostudovat. „Žádná pokuta nám z něj ale zatím nevyplývá. Není to navíc finální rozhodnutí, ale pouze odpověď na dotazy bulharského soudu, který záležitost řeší,“ doplnila Půlpánová.

Na opatření si stěžovala místní žena ze západobulharské Dupnice. V letech 1999 až 2000 prý elektrárenská společnost ČEZ, která působí na západě Bulharska, umístila v její čtvrti elektroměry na betonové sloupy elektrického vedení ve výši šesti až sedmi metrů. V jiných čtvrtích s menším počtem žijících etnických Romů je však ponechala ve výši 1,7 metru, většinou přímo v bytech zákazníků či na fasádách a plotech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků