Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

ČEZ chce od Moravia Energo, která je v konkurzu, 1,5 miliardy

Společnost ČEZ požaduje od zkrachovalého obchodníka s elektřinou Moravia Energo, jenž se nyní nachází v konkurzu, 1,5 miliardy korun. Firma svou pohledávku přihlásila v pátek jako ušlý zisk, který by mohla mít z uzavřených kontraktů v budoucnu. Řekla to mluvčí ČEZ Eva Nováková. Věřitelé zatím podle dostupných informací přihlásili u soudu pohledávky údajně za 4,5 miliardy Kč, ČEZ si z toho nárokuje největší částku.

Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
ČEZ chce od Moravia Energo, která je v konkurzu, 1,5 miliardy

Dosud největšími věřiteli třinecké firmy z impéria podnikatele Tomáše Chrenka byly Komerční banka a švýcarský obchodník s elektřinou, které v souhrnu požadují dvě miliardy Kč.

Kontrakty měla ČEZ s Moravií Energo (ME) uzavřeny až do roku 2011. Veškerá elektřina, kterou ČEZ dodal této firmě, byla hrazena formou předplateb. Poté, co je ME přestala platit, ČEZ tyto kontrakty předčasně ukončil.

"ČEZ stanovil hodnotu závěrečného vypořádání předčasně ukončených obchodů s ME odvíjejícího se od cen elektřiny, za které ČEZ mohl prodat veškerou elektřinu neodebranou společností ME na trhu," uvedla Nováková v tiskovém prohlášení.

Celkové pohledávky jsou nejasné

Insolvenční správkyně Lenka Vidovičová řekla, že nemá aktuální údaj o celkovém souhrnu pohledávek. Zřejmě se ale pohybuje kolem 4,5 miliardy Kč. Švýcarský Atel tento týden přihlásil pohledávku přes 800 milionů korun. Komerční banka si nárokuje 1,2 miliardy korun. UniCredit Bank chce 220 milionů a Česká spořitelna 162 milionů Kč.

Moravia Energo se po přerušení dodávek elektřiny od ČEZ a po zrušení registrace k provádění obchodů na burze dostala do problémů a podala návrh na insolvenční řízení. Soud ji po třech týdnech poslal do konkurzu, kdy také jmenoval věřitelský výbor. V něm mají zástupce Komerční banka, Česká spořitelna a Adato. Firma Adato byla obchodním partnerem ME a hlásí se o 203 miliony korun.

Člen představenstva ME Bohuslav Bernátek řekl, že část lidí z 20 zaměstnanců podniku odchází dohodou. "Jde většinou o obchodníky, kteří si našli nové místo. Zbytek lidí si ponecháme, aby se mohl konkurz dokončit," uved s tím, že vedení firmy, která se snažila zachránit firmu reorganizací, prohlášení konkurzu zaskočilo. "Trošku nás to překvapilo, z toho důvodu, že ještě nebyl dokončen součet všech pohledávek," dodal.

Jeden z největších bankrotů

Věřitelé mají na přihlášení svých pohledávek čas ještě v pondělí 6. března. Suma přihlášených pohledávek už nyní činí z ME jeden z největších bankrotů posledních let.

"Částka je větší, než se všeobecně očekávalo. Banky, které tam jsou angažované, teď budou k firmám ve skupině pana Chrenka přistupovat velmi opatrně, pokud vůbec ještě budou chtít do budoucna financovat jeho byznys. Může to vést k i tomu, že budou chtít vyvolat jednání o tom, aby si lepším způsobem zajistily úvěry, které poskytly firmám v této skupině," řekl ekonom společnosti CN Finance Tomáš Navrátil.

Chrenkova skupina nyní obchoduje s elektřinou dále prostřednictvím sesterské firmy Bicorn. Pražská společnost Bicorn, sestra krachující Moravie Energo, se počátkem března zaregistrovala jako plnohodnotný člen Operátora trhu s elektřinou. Bicorn je stejně jako Moravia Energo součástí holdingu Enias, kde má většinový podíl Chrenek.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků