Hlavní obsah
Jaderná elektrárna Dukovany Foto: ČEZ

ČEZ bude kvůli kontrole svarů v Dukovanech žalovat Škodu JS o další peníze

Energetická společnost ČEZ bude žalovat firmu Škoda JS o další peníze v souvislosti s chybnými kontrolami potrubí v Jaderné elektrárně Dukovany. Řekl to generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Plzeňská Škoda JS, kterou vlastní ruská OMZ, dlouhodobě tvrdí, že odpovědnost za škody necítí.

Jaderná elektrárna Dukovany Foto: ČEZ
ČEZ bude kvůli kontrole svarů v Dukovanech žalovat Škodu JS o další peníze

ČEZ už loni v listopadu podal na Škodu JS žalobu o náhradu škody ve výši 611 miliónů korun. Už tehdy uvedl, že částka nemusí být konečná.

„Je rozumné to udělat způsobem, kdy to (nárokování peněz) děláte po částech,” řekl ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Potvrdil, že ČEZ bude po určité době žalovat Škodu JS o další náhradu škody. Požadovaná výše podle něj bude velmi podobná loňské žalobě.

Podání souvisí s předloňským zjištěním v Dukovanech, kdy byly při prověrce dokumentace nalezeny nekvalitní rentgenové snímky svarů. Správu zařízení elektráren měla na starosti právě Škoda JS, která si ale na kontroly svarů najímala externího dodavatele.

Kvůli odstávkám přišli až o deset miliard

Kvůli kontrolám vyráběl například od poloviny září do konce prosince 2015 proud pouze jeden ze čtyř bloků elektrárny.

Kromě Dukovan firma ČEZ zintenzivnila kontrolu také ve druhé z tuzemských jaderných elektráren v Temelíně.

„Oznámení o podání žaloby o náhradu částky zhruba 600 miliónů korun obdržela Škoda JS koncem minulého roku. Trváme na tom, že necítíme odpovědnost za škody, které vznikly společnosti ČEZ, a jsme připraveni své stanovisko obhájit,” řekl mluvčí plzeňské firmy Jan Stolár.

Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš při rozhovoru pro deník Právo.

Foto: Milan Malíček, Právo

Podle dřívějšího odhadu energetického poradce J&T Banky Michala Šnobra mohou celkové dopady odstávek tuzemských jaderných elektráren mezi roky 2015 až 2017 činit až 10 miliard korun. „Číslo pana Šnobra je řádově správné,” potvrdil Beneš.

Podotkl, že častější odstávky bloků souvisí se stářím zařízení a procesem prodlužování provozu v případě Dukovan, kterým právě elektrárna prochází. Například první jaderný blok byl v Dukovanech uveden do provozu v roce 1985.

„Je to jako s životním cyklem člověka. Když jste po čtyřicítce, chodíte k doktorovi častěji na víc vyšetření a vyšetření trvají delší dobu. To je přirozené,” dodal.

Případem se zabývá i policie. ČEZ již dříve podal trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením na podvod. Další oznámení podal Státní úřad pro jadernou bezpečnost, podle kterého mohl být spáchán trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti.

ČEZ loni v dubnu odvolal z funkcí některé pracovníky Dukovan, kteří byli za problémy svarů odpovědní. Ostatním odpovědným zaměstnancům firma významně snížila mzdu. Při vyšetřování bylo odhaleno více než dvacet neúmyslných závažných nebo méně závažných porušení povinností současných nebo bývalých pracovníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků