Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Český venkov skomírá: Ubývá půda a zanikají malé prodejny

Na českém venkově ubývá zemědělské půdy a zanikají malé prodejny. Jen mezi roky 2000 a 2016 ubylo 148 tisíc hektarů obhospodařované zemědělské půdy, tedy v průměru 25 hektarů denně.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Český venkov skomírá: Ubývá půda a zanikají malé prodejny

Za posledních sto let ubyla v Česku více než třetina zemědělské půdy. Zatímco v roce 1918 hospodařily zemědělské podniky na 5,1 miliónu hektarů, loni šlo o 3,5 miliónu hektarů, potvrzuje Český statistický úřad. Výrazně méně než dříve je polí s bramborami či cukrovou řepou, naopak více se pěstuje pšenice nebo řepka.

I přes úbytek ploch půdy rostou díky novým technologiím a odrůdám výnosy obilovin. Ačkoliv se osevní plocha obilovin za uvedené období o třetinu snížila, sklizeň násobně vzrostla. Konkrétně z 2,3 miliónu tun v roce 1920 na loňských 7,5 miliónu tun.

Skončilo přes tisíc malých prodejen

Za poslední století ubylo skotu, koní a koz, ale také pracovníků v zemědělství, informovali statistici. V roce 1948 pracovalo v zemědělství 1,3 miliónu lidí, většina z toho žen. Předloni jich byla desetina, přičemž ženy tvořily třetinu z nich. Pozitivem je, že přibývá lesů. V současnosti je zalesněno 34 procent plochy České republiky. Za první republiky byla míra zalesnění zhruba poloviční.

Jenom lesy ale český venkov a život v něm nezachrání. Podle předsedkyně Spolku pro obnovu venkova a poslankyně ODS Veroniky Vrecionové nastává doba, udělat pro záchranu české vesnice něco konkrétního. Až dvěma tisícům z nich hrozí postupně zánik, protože jim ubývají obyvatelé.

Pokud se v obci zavře obchod, zkrachuje možná i v důsledku zákazu kouření hospoda, skončí pošta a škola, pak logicky začnou mizet obyvatelé a vytratí se spolkový život, upozorňují experti. Kde není práce a infrastruktura, nenajdete ani mladé lidi, zejména pak ty s vysokoškolským vzděláním. A odkud odcházejí lidé, tam se neuživí ani drobní podnikatelé.

Malým zemědělcům a podnikatelům na vesnici by pomohly i odklady splátek úvěrů, bezúročné půjčky
Marian Jurečka (KDU-ČSL), exministr zemědělství

V malých obcích ukončilo loni činnost 1082 venkovských prodejen. Trend zanikání malých obchodů tak zrychlil tempo, uvedla Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) s odkazem na výsledky šetření společnosti AC Nielsen. Některé kraje, například Vysočina, reagují na úbytek malých obchodů grantovými programy na podporu venkovských prodejen. Plzeňský kraj vyhlásil nový dotační titul na zachování prodejen v malých obcích.

Zavádění elektronických receptů zase v odlehlejších místech odrazuje starší lékaře, aby pokračovali ve svých ordinacích. Za optimální nelze v Česku označit ani veřejnou dopravu mezi obcemi. Pro toho, kdo nemá auto nebo nemůže využít pomoci příbuzných, se tak stává neřešitelným problémem dostat se k lékaři ve spádové obci či v nejbližším městě.

Co pro zlepšení

Udržení života na české vesnici vyžaduje komplex opatření. Podle Vrecionové sem patří doprava, podpora drobného podnikání, řemesel a malých farem s regionálními specialitami, rozvoj turistického ruchu, zavádění a dostupnost rychlého internetu, prostě vše, co pomáhá vytvářet nová pracovní místa pro lidi s kvalifikací.

„Malé farmy, které hospodaří na pouhých 30 procentech půdy, dnes zaměstnávají 60 procent zaměstnanců v zemědělství. Velké zemědělské firmy si na práci často najímají zahraniční pracovníky,“ upozorňuje Vrecionová.

„Vedle nabídky práce může být motivací pro mladé lidi i nabídka cenově dostupných pozemků a pomoc při výstavbě vlastního domku. Malým zemědělcům a podnikatelům na vesnici by pomohly i odklady splátek úvěrů, bezúročné půjčky,“ upozorňuje bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků