Hlavní obsah

Český Telecom bude nadále provozovat telefonní budky

Telefonní budky bude i nadále provozovat Český Telecom. Ve výběrovém řízení o tom tento týden rozhodla Rada Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Český Telecom musí zajistit dostatečný počet a kvalitu budek, při co nejnižších nákladech.

Český Telecom bude nadále provozovat telefonní budky

Telecom byl jedinou společností, která se do tendru přihlásila. "Domnívám se, že jsme v České republice jedinou společností, která je schopna uvedenou službu zajistit tak, aby byla splněna všechna náročná kritéria stanovená zákonnými předpisy a regulátorem trhu," uvedl mluvčí Českého Telecomu Martin Žabka.

Hlavním kritériem byla pro ČTÚ odhadovaná výše nákladů na provoz služby v dalších šesti letech. Z té potom úřad vypočte, kolik bude na službu operátorovi doplácet.

Český Telecom bude muset provozovat alespoň jednu budku v obci do 999 obyvatel, v obci do 5000 obyvatel jednu budku na každých 1200 obyvatel a v obci mezi 5000 a 49 999 obyvateli jednu budku na každých 2000 obyvatel.

Provozovat telefonní budky je ztrátové

Český Telecom v současné době provozuje přibližně 26 000 telefonních budek. Jejich provoz je v posledních letech ztrátový. Provoz v minulých letech klesal až o třetinu ročně a Telecom uváděl roční ztrátu v řádech stovek miliónů korun. Hlavním důvodem poklesu zájmu o automaty je rozmach mobilních telefonů. Z budek jde poslat i SMS (textová či hlasová) na mobil či na pevnou linku nebo i krátká emailová zpráva.

Denně zákazníci Českého Telecomu odešlou z automatů přibližně 9000 zpráv, ale většina lidí dává přednost svým mobilním telefonům či využívá internet.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků