Hlavní obsah
HDP na hlavu ve srovnání s průměrem EU Foto: Jan Kočvara, Novinky

Český HDP na hlavu dosahuje 88 procent průměru EU. Jsme premianti regionu

Výkon české ekonomiky v přepočtu na obyvatele loni dosáhl 88 procent průměru Evropské unie. Česko v tomto ukazateli překonalo další země střední a východní Evropy, dokonce i pobaltské státy. Vyplývá to z údajů, které tento týden zveřejnil Eurostat.

HDP na hlavu ve srovnání s průměrem EU Foto: Jan Kočvara, Novinky
Český HDP na hlavu dosahuje 88 procent průměru EU. Jsme premianti regionu

Hrubý domácí produkt na hlavu je klíčovým ukazatelem výkonnosti ekonomiky. Základem srovnání je průměr 28 zemí Evropské unie s hodnotou 100. Země platící společnou evropskou měnou euro dosahují v HDP na obyvatele mírně nadprůměrné hodnoty 106.

V případě Česka dosáhl HDP na hlavu v roce 2016 podle odhadů evropských statistiků 88 procent průměru EU. U Slovenska je to 77 procent, u Polska 69 procent a u Maďarska 67 procent. Česko je tak premiantem regionu před Slovinskem s 83 procenty. Hůře skončily i pobaltské státy Litva (75 procent), Lotyšsko (65 procent) a Estonsko (74 procent).

Česko je tak ve srovnání 28 zemí EU na 15. místě za Španělskem před již zmíněným Slovinskem.

První je Lucembursko

Vyšším výkonem v HDP na hlavu se mohou pochlubit sousední Německo (123 procent) a Rakousko (126 procent).

Mezi zeměmi napříč EU jsou dramatické rozdíly. Rekordní HDP na hlavu má Lucembursko, jež dosahuje 267 procent průměru. Nejslabší jsou Bulhaři s 48 procenty.

Eurostat při srovnání HDP na hlavu používá přepočet pomocí metody parity kupní síly (PPP), která zohledňuje rozdílné ceny základního zboží a služeb v různých zemích. Nejedná se tedy o prostý přepočet z místní měny například na eura. Srovnání bez přepočtu PPP zpráva neuvádí.

Mimořádně vysoký poměr HDP na hlavu v případě Lucemburska je podle statistiků ovlivněn také tím, že v zemi pracuje velké množství občanů sousedních zemí. Ti přispívají k ekonomickému výkonu velkovévodství, nejsou ale počítáni mezi rezidenty při dělení HDP na hlavu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků