Hlavní obsah
Pražské Letiště Václava Havla Foto: Letiště Praha

Český Aeroholding a Letiště Praha se spojí do jedné společnosti

Český Aeroholding skončí. Spojí se do jedné firmy s Letištěm Praha, které bude nástupnickou společností. Rozhodla o tom ve středu vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to oznámil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Pražské Letiště Václava Havla Foto: Letiště Praha
Český Aeroholding a Letiště Praha se spojí do jedné společnosti

Letiště Praha bylo klíčovým aktivem Českého Aeroholdingu, který dosud fungoval jako vlastník veškeré letištní infrastruktury, zatímco Letiště Praha mělo na starosti chod letiště.

„Spojením obou společností dojde k podstatnému zjednodušení současných vnitroskupinových vztahů a procesů, které se kladně projeví ve větší efektivitě fungování nové společnosti a snížení provozních a administrativních nákladů,” stálo v předkládací zprávě pro jednání kabinetu.

Ke spojení obou dojde zpětně k 1. lednu 2018, fúze pak bude zapsána k 1. srpnu do obchodního rejstříku. Sloučením skončí i statutární orgány aeroholdingu. Zatímco představenstva obou společností byla personálně podobná a vedl je Václav Řehoř, dozorčí rada aeroholdingu vedená ekonomem Janem Švejnarem skončí.

ČSA ovládl Travel Service

Aeroholding byl v minulosti většinovým akcionářem v Českých aeroliniích (ČSA), kterým pomohl od hrozícího krachu. Po prodeji posledního podílu v ČSA jiné státní firmě Prisko v roce 2016 však podle důvodové zprávy vládního materiálu ztratilo oddělení aeroholdingu a letiště svůj smysl.

ČSA letos v únoru ovládl soukromý dopravce Travel Service, když koupil státní podíl od Priska i podíl Korean Air. Travel Service tak vlastní 98 procent akcií, zbývající dvě procenta drží Česká pojišťovna. [celá zpráva]

Český Aeroholding vznikl v roce 2011 a vedle letiště jsou jeho součástí také Czech Airlines Technics, Czech Airlines Handling a jiné společnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků