Hlavní obsah
Závadné polské maso s bakteriemi salmonely. Maso veterináři znehodnotili modrou barvou. Foto: SVS, ČTK

Česko se chystá zrušit mimořádné kontroly polského hovězího

Česko zruší mimořádná veterinární opatření vůči dovozu polského hovězího masa 25. března, pokud Polsko do té doby Praze i Evropské komisi zaručí, že skutečně přijímá všechna opatření, která v souvislosti s kauzou slíbilo udělat.

Závadné polské maso s bakteriemi salmonely. Maso veterináři znehodnotili modrou barvou. Foto: SVS, ČTK
Česko se chystá zrušit mimořádné kontroly polského hovězího

V Bruselu to v pondělí řekl ministr zemědělství Miroslav Toman po jednání s polským protějškem Janem Krzysztofem Ardanowským a eurokomisařem pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem.

„Jednání z mého pohledu dopadlo uspokojivě," poznamenal ministr Toman. Polsko podle něj potvrdilo už nyní pokrok v přijímaných opatřeních, které podle českého ministra zajistí bezpečnost potravin dovážených ze země do ČR i jinam do Evropské unie.

Evropská komise nařídila už koncem února Česku ustat s mimořádnými kontrolami polského hovězího, neboť prý nejsou přiměřené riziku salmonely. Česko to zatím odmítalo.

Mimořádná veterinární opatření platí od 20. února. Vyvolal je nález salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozí pomalé informování o dovozu masa z jatek, která v Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy.

Mimořádné kontroly spočívají v tom, že dovozce může pustit polské hovězí na český trh až poté, co předloží výsledky certifikované laboratoře s negativním výsledkem na salmonelu. Po zrušení mimořádných opatření by měly opět fungovat běžné kontroly, kdy pracovníci Státní veterinární odebírají vzorky ve skladech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků