Hlavní obsah
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Česko má roční pracovní dobu jako vyspělé země před 40 lety, tvrdí odbory

Česko má takovou délku roční pracovní doby, jaká byla ve vyspělých evropských zemích v 70. letech minulého století. Odbory budou prosazovat zkrácení pracovní doby o půl hodiny bez snížení výdělků, a to zhruba do pěti let. Na shromáždění odborářů Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to řekl její předák Josef Středula.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Česko má roční pracovní dobu jako vyspělé země před 40 lety, tvrdí odbory

Čeští pracovníci za rok podle odborového předáka odpracují v průměru přibližně o 400 hodin ročně víc než jejich němečtí kolegové.

„V 70. letech měly rozvinuté země hodnotu, kterou máme dnes. Máme 40 let ztráty. Není pro to důvod, abychom měli tak dlouhou pracovní dobu,” uvedl Středula.

Před sto lety trvala roční pracovní doba zhruba 2400 až 2600 hodin. V roce 1973 se rozvinuté státy dostaly na čas kolem 1700 hodin. Češi za předloňský rok odpracovali podle Středuly v průměru celkem 1770 hodin, Němci 1363 hodin.

V Praze 11. září proběhlo shromáždění odborářů před začátkem kolektivního vyjednávání o růstu mezd ve firmách.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

„Čeští zaměstnanci proti německým zaměstnancům za 40 let kariéry odpracují o devět let víc, proti dánským a nizozemským o osm let víc, proti francouzským o šest let a belgickým o pět let," řekl předák ČMKOS.

Odbory poukazují na to, že čím je delší pracovní doba, tím je menší ohodnocení práce a výdělky. Budou usilovat o to, aby se doba v práci zkrátila denně o půl hodiny při zachování mzdy, a to zhruba do tří až pěti let. „Přejeme si v Česku ne levnou ekonomiku s extrémně dlouhou pracovní dobou, ale silnou a evropskou, na kterou můžeme být pyšní. Náš cíl je zřejmý – kratší pracovní doba a lépe ohodnocená práce. Nikomu to neublíží," uvedl Středula.

Osmihodinovou pracovní dobu uzákonilo Československo krátce po svém vzniku. Zákon přijalo v prosinci 1918. Patřilo tak k pokrokovým státům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků