Hlavní obsah
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová Foto: Jan Handrejch, Právo

Česko loni z fondů EU nedokázalo vyčerpat devět miliard

Celkem devět miliard korun se v loňském roce nepodařilo České republice dočerpat z fondů Evropské unie. V pátek o tom informovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Původně se odhadovalo, že ztráta může být mnohem vyšší. Pesimistické prognózy varovaly před možností nedočerpaných až 23 miliard korun.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová Foto: Jan Handrejch, Právo
Česko loni z fondů EU nedokázalo vyčerpat devět miliard

Ministerstvo pro místní rozvoj dokonce pracovalo s ještě horší variantou, podle níž měla ČR přijít až o 30 miliard korun.

Sama Šlechtová ale ještě na konci loňského listopadu naznačovala, že by se ztráta mohla dostat pod dvacetimiliardovou hranici.

"Vzhledem k problémům, se kterými jsme se potýkali, jako bylo například navýšení alokace kvůli devizové intervenci České národní banky nebo nedostatek času na rozdělení prostředků mezi smysluplné projekty, to lze považovat za opravdu mimořádný úspěch pro Českou republiku," uvedla ministryně Šlechtová v tiskové zprávě.

Koncem roku se dařilo

Nejvíce peněz prý proplatily řídící orgány jednotlivých operačních programů v posledním měsíci loňského roku. Ministerstvo financí tak mohlo poslat Evropské komisi k takzvané certifikaci, tedy zpětnému proplacení, projekty s neobvykle velkým celkovým objemem peněz.

"Podařilo se v podstatě od listopadu do prosince předat přes určité systémy ministerstva financí a našeho ministerstva na Evropskou komisi žádosti k proplacení ze strany komise vůči České republice v hodnotě řádově několika miliard," řekla Šlechtová v Českém rozhlasu Radiožurnálu.

Výrazně se podle ní snížila nedočerpaná částka hlavně u ministerstva životního prostředí.

Ministerstvo také upozornilo, že ani zrychlené čerpání nesníží kvalitu kontrol podpořených projektů a plnění jejich cílů. "Je zde zvýšené riziko nárůstu chybovosti a navazujících finančních oprav, kdy by se prostředky musely vracet. Ty se ale projeví až s ročním odstupem," podotkla Olga Letáčková, náměstkyně ministryně, která řídí Národní orgán pro koordinaci.

Přesná částka, kterou se Česku nepodaří za rok 2014 vyčerpat, bude definitivně známa až v polovině letošního roku po finálních jednáních s Evropskou komisí.

Jednodušší čerpání

Čerpání dotací by měl v budoucnu usnadnit nový monitorovací systém, který podle Šlechtové vše elektronizuje. Vyplňování pro žadatele v něm bude snadnější a potrvá kratší dobu, řekla ministryně v ČRo.

"Přílohy se nemusí dávat fyzicky, všechno nám tam naběhne ze základních registrů, čili osobně zde říkám, že je to opravdu jednodušší," dodala.

Česko je z pohledu čerpání evropských peněz nejhorší z celé EU. Předloni nedočerpalo 12 miliard korun.

Další miliardy korun jsou v ohrožení v tomto roce, kdy je poslední možnost čerpat peníze z končícího programového období 2007 až 2013. Česko v něm mělo k dispozici více než 700 miliard korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků