Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

České spořitelně klesl čistý zisk o téměř 40 procent

Největší tuzemské bance, České spořitelně (ČS), klesl čistý zisk za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 38,9 procenta na 7,9 miliardy korun. Provozní zisk 15,6 miliardy korun byl oproti stejnému období loňského roku nižší o 7,3 procenta. Hospodářské výsledky významně ovlivnila epidemie nemoci covid-19. Hospodářské výsledky v pondělí ČS zveřejnila na svém webu.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
České spořitelně klesl čistý zisk o téměř 40 procent

Provozní výnosy spořitelny za období od začátku roku do konce září klesly v meziročním srovnání o 3,3 procenta na téměř 31 miliardy Kč. Čistý úrokový výnos, nejdůležitější složka provozních výnosů, bance klesl meziročně o dvě procenta na 21,8 miliardy Kč. Negativně ho ovlivnilo snižování úrokových sazeb i moratorium na splácení úvěrů, vyhlášené státem kvůli dopadům epidemie.

„Výsledky za 3. čtvrtletí naznačují, že se jak domácnosti, tak firmy začaly vzpamatovávat z prvního šoku způsobeného pandemií a následným uzavřením ekonomiky. Celkový objem klientských úvěrů byl na konci září o 5,4 procenta větší než ve stejném období loňského roku,” uvedl předseda představenstva ČS Tomáš Salomon.

Zisk se meziročně snížil zejména kvůli nižším čistým úrokovým výnosům a poklesu příjmů z poplatků a provizí, řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Pozitivně hodnotí náklady banky. Meziročně se dařilo snížit provozní náklady až o čtyři procenta, a to navzdory tlaku na růst mezd. Markantně se proti druhému čtvrtletí snížily náklady rizika.

To souvisí s lepším růstem tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Celkově podíl problémových úvěrů zůstává nízký. „S velkou šancí tak můžeme očekávat, že v následujících kvartálech banka rezervy opět rozvolní, což se promítne do nárůstu zisku,” dodal.

Spořitelna poskytla za první tři kvartály domácnostem úvěry za 432,3 miliardy korun. Představuje to meziroční růst o 7,7 procenta. Téměř o desetinu vzrostl objem hypoték fyzickým osobám. Spotřebitelské úvěry zaznamenaly růst o 3,8 procenta a úvěry malým podnikům o 4,5 procenta.

Objem úvěrů podnikatelským subjektům stoupl o 1,4 procenta na 271,4 miliardy Kč. Vzhůru ho táhl především nárůst úvěrů veřejnému sektoru.

Vklady domácností za první tři kvartály letošního roku stouply o více než desetinu na 777,4 miliardy Kč. Rovněž vklady firem byly vyšší, a to o 12,7 procenta. Naopak vklady klientů veřejného sektoru klesly.

Mateřské Erste Group klesl zisk o téměř polovinu

Celkové provozní náklady ČS vzrostly o 1,3 procenta na 14,5 miliardy korun. Nárůst nákladů na zaměstnance kvůli zvyšujícím se mzdám banka kompenzovala mírným poklesem ostatních správních nákladů.

ČS je největší bankou v Česku podle počtu klientů, kterých má 4,5 milionu. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která spořitelnu vlastní, je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy.

Také ona zaznamenala za první tři kvartály letošního roku pokles čistého zisku, a to o 48 procent na 637,1 milionu eur (zhruba 17,4 miliardy Kč). V samotném třetím čtvrtletí klesl zisk Erste Group na 343,3 milionu eur ze 491,1 milionu před rokem. Proti druhému kvartálu se však výrazně zvýšil.

„S ohledem na bezprecedentní krizové prostředí zůstává ziskovost Erste Group uspokojivá. Čistý zisk za prvních devět měsíců roku 2020 dosáhl 637 milionů eur, přičemž třetí čtvrtletí je velmi silné," uvedl finanční ředitel podniku Stefan Dörfler. "Ekonomický výhled do roku 2021 závisí na postupu pandemie,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků