Hlavní obsah
Munice firmy Sellier & Bellot Foto: Zbyněk Pecák / CNC , Profimedia.cz

Česká firma dodá náboje pro pistole francouzské armády

Téměř 75 000 samonabíjecích pistolí objednala francouzská armáda u rakouské zbrojovky Glock. Ostré náboje do nich dodá česká firma Sellier & Bellot, který sídlí ve Vlašimi, uvedla agentura AFP s odoláním na prohlášení francouzského ministerstva obrany.

Munice firmy Sellier & Bellot Foto: Zbyněk Pecák / CNC , Profimedia.cz
Česká firma dodá náboje pro pistole francouzské armády

Objednané pistole mají do roku 2022 nahradit zastarávající osobní zbraně. Pistole MAC 50, které se vyráběly ve francouzské zbrojovce v Châtellerault, měla armáda ve výzbroji od roku 1953, zbraně PAMAS G1, které vznikaly v továrně v Saint-Étienne, od devadesátých let.

První nové pistole od firmy Glock dostali francouzští vojáci již na konci loňského roku, uvedlo ministerstvo. Rakouská zbrojovka na dodávce spolupracuje s českým výrobcem střeliva Sellier & Bellot a americkou firmou UTL, která dodá munici pro výcvik.

Za objednaných 74 596 pistolí zaplatí francouzská armáda 44 milionů eur (1,1 miliardy Kč), stojí v prohlášení ministerstva. Resort neuvedl, kolik z částky zaplatil přímo za munici pocházející z Česka.

Rakouská zbrojovka Glock už dříve vybavila svými zbraněmi zásahové jednotky francouzského četnictva a policie a další speciální síly, upozornila agentura AFP.

Francouzská armáda v současnosti ve velkém modernizuje výzbroj a výstroj vojáků. Ti letos dostanou také nové útočné pušky německé a belgické výroby. Do konce roku se čeká rovněž dodávka 25 000 helem a části z téměř sta tisíc objednaných neprůstřelných vest.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků