Hlavní obsah
Ministr financí Eduard Janota Foto: Petr Hloušek, Právo

Česká finanční pomoc zatím do Lotyšska nedorazila

Česká finanční pomoc v objemu 200 miliónů eur (přes pět miliard korun) určená krizí postiženému Lotyšsku zatím nedorazila na místo. Důvodem je, že Lotyšsko zatím nepodepsalo úvěrovou smlouvu, kterou předložila česká strana. Obě strany se nemohou shodnout, kam by peníze měly směřovat. Česko kvůli pomoci Lotyšsku schválilo zvláštní zákon umožňující vydat odpovídající množství dluhopisů a peníze z jejich prodeje pak přeposlat do této pobaltské země.

Ministr financí Eduard Janota Foto: Petr Hloušek, Právo
Česká finanční pomoc zatím do Lotyšska nedorazila

Informace o stavu pomoci Lotyšsku uvedl ministr financí Eduard Janota v odpovědi na písemnou interpelaci poslance KSČM Václava Exnera. Ten se ho na stav pomoci ptal kvůli článku na lotyšském internetovém serveru Bizněs&Baltija z počátku listopadu.

Článek uvádí, že v souladu s nápadem české vlády by většinu peněz měly získat společné česko-lotyšské podniky. Asi 40 firem se prý přihlásilo, ale peníze, které mělo Lotyšsko dostat už v srpnu, dosud nedoputovaly do státní pokladny.

Peníze leží na účtu u České národní banky od 5. května letošního roku. Lotyšská strana podle Janoty odmítá účelové zaměření půjčky na podporu malých a středních podniků. Naopak trvá na zahrnutí české pomoci do balíčku EU směřujícího do lotyšského státního rozpočtu.

Česká vláda přitom při předkládání zákona o vydání dluhopisů ve sněmovně argumentovala tím, že půjčka má k podpoře malých a středních podniků v zahraničním obchodu. A to u těch firem, které již delší dobu spolupracují s ČR a budou potřebovat peníze na svůj další rozvoj.

Je totiž jisté, že na rozdíl od přímé podpory vlády, kdy poskytnuté peníze končí v devizových rezervách státu, je přímá podpora malých a středních podniků prorůstově orientovanou podporou hrubého domácího produktu, uvádí Janota.

Lotyšsko:
V zemi o rozloze 64,5 tisíce kilometrů čtverečních žije 2,24 miliónu lidí. Nezaměstnanost je v Lotyšsku nad deseti procenty. Tamní ekonomika se potýká se značnými problémy, loni tamní hospodářství pokleslo o 1,5 procenta. Letos se počítá dokonce s poklesem až o 13 procent. Zemi už dokonce musel podpořit Mezinárodní měnový fond. Kvůli ekonomickému propadu hrozí v Lotyšsku sociální nepokoje.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků