Hlavní obsah

Česká ekonomika poroste výrazně méně, přiznala ČNB

Česká národní banka (ČNB) výrazně zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro příští rok na 1,2 procenta z předchozích 2,2 procenta. Navázala tak na nedávný odhad ministerstva financí, které ve své predikci snížilo růst z 2,5 na jedno procento. Uvedl to guvernér ČNB Miroslav Singer.

Česká ekonomika poroste výrazně méně, přiznala ČNB

V roce 2013 odhaduje centrální banka růst HDP na 2,7 procenta, v srpnu odhadovala 3,8procentní hospodářský růst.

ČNB rovněž vypracovala alternativní scénář ekonomického vývoje, který počítá se zpomalením růstu eurozóny téměř k nule a s pomalejším posilováním kurzu koruny. V takovém případě by tuzemská ekonomika v roce 2012 podle ČNB dokonce klesla o 0,4 procenta.

Nová prognóza počítá podle Singera nejprve s mírným poklesem tržních úrokových sazeb a následně s jejich stabilitou až do přelomu let 2012 a 2013. Celkově jsou rizika podle guvernéra výrazná.

Hrozí vzestup inflace

Celková inflace se podle ČNB kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty dostane v roce 2012 dočasně nad tříprocentní hranici, ale počátkem roku 2013 by se měla vrátit k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB.

Kurz české koruny by měl v příštím roce podle ČNB posílit na 23,10 Kč/EUR a v roce 2013 na 22,50 koruny za euro. V případě vyplnění alternativního scénáře ČNB by se ovšem kurz koruny pohyboval příští rok kolem 24,20 Kč/EUR a v roce 2013 na 23,90 koruny za euro. Koruna se nyní obchoduje kolem 25 Kč/EUR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků