Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Češi začali skupovat letní zájezdy. Nejvíc láká Řecko, Turecko a Egypt

Tuzemské cestovní kanceláře (CK) evidují zájem o předprodeje zájezdů na léto, tzv. First Minute. Některé hlásí meziročně vyšší poptávku. Nejvíce se prodávají Řecko, Turecko a Egypt, zájem je i o další destinace. Lidé na nákup pobytů často uplatňují poukazy, které dostali od CK místo hotových peněz za letos zrušené zájezdy kvůli koronaviru. Vyplývá to z ankety mezi CK.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Češi začali skupovat letní zájezdy. Nejvíc láká Řecko, Turecko a Egypt

U CK Exim Tours si každý den dovolenou na léto objednává téměř 1000 klientů denně, uvedl mluvčí CK Petra Kostka. Zájem je podle něj v porovnání se stejným obdobím loni vyšší.

„Klientům jsme dali jistotu, nakupují bez rizika s nízkou zálohou a v případně problému vracíme hotovost,” uvedl.

Zákazníci Exim Tours nejvíce kupují Egypt, Turecko, Řecko a Tunisko. CK nově podle Kostky nabízí také třeba Ibizu, Menorcu, Santorini, a také odlety z Pardubic.

Cestovní agentura Invia u First Minute zájezdů eviduje proti loňsku nárůst o 50 procent. Letní dovolenou si podle mluvčí agentury Andrey Řezníčkové pořídily tisíce klientů. Meziroční nárůst je podle ní dán tím, že mnoho lidí chtělo uplatnit vydané vouchery, navíc u jedné z partnerských CK jejich platnost vypršela na konci října.

Vyšší číslo je způsobeno také letošní zúženou nabídkou a snahou lidí si příští léto užít v zahraničí.

„Cestovní kanceláře se v posledních letech předháněly, která dříve nabídku First Minute zveřejnění. Letos s nimi přicházely později. Mnoho času věnovaly úpravám smluvních podmínek,” řekla.

CK Fischer podle mluvčího Jana Bezděka u předprodejů na léto registruje každý den stovky rezervací. Za tři týdny, od kdy je nabídka dostupná, si podle něj dovolenou koupilo několik tisíc lidí. Největší zájem mají její klienti o řecké ostrovy, Tureckou riviéru, Mallorcu, Egypt i Spojené arabské emiráty.

„Klienti mohou zájezd bez udání důvodů zrušit ještě 30 dnů před odletem a všechny peníze dostanou zpátky... Samozřejmostí dnes je covidové připojištění, které dáváme klientům zdarma už v rámci základního pojištění,” dodal Bezděk.

Čedok prodává pobytové i poznávací zájezdy na léto od září. Pro jejich nákup zhruba čtvrtina klientů podle mluvčí CK Evy Němečkové využívá poukazy za zrušené pobyty.

„Největší zájem je jednoznačně o pobyty na řeckých ostrovech Kréta a Rhodos, dále v Turecku na Turecké i Egejské riviéře nebo ve Španělsku. Na předních místech je také Bulharsko, které si letos získalo opravdu velké množství příznivců,” uvedla Němečková.

Ilustrační foto

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

V případě poznávacích zájezdů jsou podle ní prodávané především okruhy a prodloužené víkendy ve Francii a v Itálii. U leteckých poznávacích zájezdů lidé nejvíce poptávají Egypt, dodala.

Zájem Čechů o nákup letních dovolených v předstihu podle CK v posledních letech stále sílil. Na konci ledna, kdy prodeje vrcholí, evidovaly meziroční nárůst prodejů o desítky procent, většinou o pětinu.

Z důvodu pandemie čelí CK, agentury i průvodci výrazným ztrátám. Podle vyjádření ministerstva pro místní rozvoj z listopadu má šest největších CK na zálohách v zahraničí na zájezdy zaplaceno 1,5 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků