Hlavní obsah
Foto: Lukáš Táborský, Právo

Češi váhají s útratami, maloobchodníkům se v říjnu nedařilo

Na podzim začaly domácnosti šetřit víc než jindy. Říjnové tržby maloobchodníkům meziročně klesly o 2,3 procenta. Ve čtvrtek o tom informoval Český statistický úřad.

Foto: Lukáš Táborský, Právo
Češi váhají s útratami, maloobchodníkům se v říjnu nedařilo

„Spotřeba domácností ustupuje. Jedná se o třetí pokles v tomto roce. Jediné, co si domácnosti ještě neodepřely, je nákup spotřební a bílé elektroniky. Naopak o auta není žádný zájem,“ komentovala analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Dodala, že vánoční nákupy pokles v maloobchodu jen přibrzdí.

Podle úřadu se na tržbách v říjnu nejvíce podílely obchody s nepotravinářským zbožím. Statisticky totiž tržby potravin meziročně klesly o 2,8 procenta. Ještě výraznější propad je u prodeje aut. Pokles činí dokonce 8,6 procenta.

„Růst zaznamenaly pouze specializované prodejny elektroniky, elektrických přístrojů, nábytku a dalšího zboží pro domácnost, podílově málo významný maloobchod provozovaný prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby a prodej použitého zboží,“ uvedl ČSÚ.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků