Hlavní obsah
Celková fotka účastníků semináře Foto: Jakub Škoda

Češi dluží bankám 259 miliard korun

Zadlužení českých domácností vzrostlo za měsíc květen o 6,6 miliardy korun. Češi tak celkově musí bankám splatit na půjčkách a úvěrech 259 miliard korun. Další miliardy dluží splátkovým společnostem.

Celková fotka účastníků semináře Foto: Jakub Škoda
Češi dluží bankám 259 miliard korun

"Rychlé zadlužování domácností tak pokračuje i po vstupu do EU. Za růstem objemu úvěru stojí především stále ještě rekordně nízké úrokové sazby," uvedl analytik Volksbank Vladimír Pikora.

Česká národní banka (ČNB) sazbu minulý týden zvýšila o čtvrt procentního bodu na 2,25 procenta. Banky proto zvednou i úročení úvěrů. I když zřejmě ne o celých 0,25 procenta.

"Ačkoli se dá očekávat, že úrokové sazby v budoucnu  vzrostou,  nedomníváme  se, že by v nejbližších měsících poklesl  zájem o úvěry. Období rostoucích úrokových sazeb bude poměrně dlouhé a tak  se  budou  lidé  snažit  využít  ještě relativně nižších sazeb na poslední  chvíli," doplnil Pikora

Stejně jako úroky za úvěry se zvýší i úročení vkladů, a spoření tak bude výhodnější.

Vklady občanů v bankách v květnu v porovnání s dubnem klesly o 3,8 mld. korun. Ve srovnání s předcházejícími měsíci se ale stále drží ve stejných úrovních. Na účtech se splatností, kam spadají hlavně běžné účty, měli Češi v květnu uloženo 454 miliardy korun. Na účtech s výpovědní lhůtou dalších 177 miliard.

Stále oblíbenější nákupy na splátky

Češi ale nedluží na úvěrech jen bankám. Stále více se rozmáhají nákupy na splátky u splátkových společností. U těch si lidé loni půjčili kolem 20 miliard Kč. Na splátky kupují hlavně spotřebiče do domácnosti, elektroniku a v posledních letech tak splácejí i dovolenou.

I když dluhy českých domácností rostou, stále nedosahují výší jako v ostatních evropských zemích. Lidé v zahraničí nakupují na dluh až 80 procent veškerého zboží.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků