Hlavní obsah
Foto: Issei Kato, Reuters

Cena zlata se dostala na nový rekord, pokořila 1850 dolarů

Cena zlata v pátek opět roste na nové rekordy a v Asii překonala 1850 dolarů za troyskou unci. Rekordní je cena i v eurech. Za růstem cen stojí obavy o další růst americké ekonomiky po posledních makroekonomických zprávách z USA a strach o zdraví evropských bank, informovala agentura Reuters.

Foto: Issei Kato, Reuters
Cena zlata se dostala na nový rekord, pokořila 1850 dolarů

Zlato v Asii na promptním trhu stouplo až na 1853,2 dolaru za unci a proti čtvrtečnímu závěru si připsalo 1,6 procenta. Za celý týden zlato stouplo o 5,9 procenta, což je zatím nejvyšší týdenní zisk od února 2009. V eurech cena stoupla až na 1296,31 eura za unci.

„Není to překvapením vzhledem k dalším obavám o Evropu a hrozným údajům z USA," uvedl k vývoji na trhu analytik Investec Australia Darren Heathcote. "Zatím se zdá nepravděpodobné, že by zlato mohlo v současnosti klesnout vzhledem k nejistotě a nervozitě na trzích," dodal.

Foto: ČTK

Jen v tomto měsíci zlato překonalo nový rekord již devětkrát a zpevnilo o 14 procent. Pokud by si tyto zisky udrželo, byl by růst nejvyšší od září 1999.

Obavy o další růst americké ekonomiky vyvolaly hlavně čtvrteční údaje o prodeji domů a regionální zpráva o aktivitě ve zpracovatelském sektoru. Investoři mají strach, že by se americká ekonomika mohla znovu propadnout do recese.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků