Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Henry Romero, Reuters

Cena ropy WTI poprvé za pět let klesla pod 60 dolarů za barel

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se ve čtvrtek poprvé za pět let propadla pod psychologicky důležitou hranici 60 dolarů za barel. Ceny ropy tlačí dolů obavy z převisu nabídky nad poptávkou. Ropa WTI již od června zlevnila o zhruba 45 procent, píše agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Henry Romero, Reuters
Cena ropy WTI poprvé za pět let klesla pod 60 dolarů za barel

Za letošním propadem cen ropy stojí hlavně vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu přispívají rovněž obavy ohledně vývoje poptávky v Evropě a v Asii.

Cena ropy WTI ve čtvrtek klesla o více než dolar na 59,85 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent zlevnila o půl dolaru na 63,74 dolaru za barel. WTI a Brent jsou hlavními typy ropy obchodovanými na světovém trhu.

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny. Tento krok posílil spekulace, že Rijád chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA.

OPEC tento týden předpověděl, že poptávka po jeho ropě v příštím roce dosáhne 28,92 miliónu barelů denně. To je o 280 000 barelů denně méně, než organizace předpokládala v předchozí prognóze. Poptávka by podle nového odhadu měla být o více než milión barelů denně nižší, než činí současná produkce kartelu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků