Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo

Čechy trápí přírodní živly, každý sedmý poznal jejich sílu

Každého sedmého Čecha postihla přírodní katastrofa, která mu způsobila škodu. Nejčastěji lidé s pojišťovnami řešili škody způsobené povodněmi. Vyplývá to z analýzy České asociace pojišťoven, materiál se opírá o průzkum uskutečněný mezi více než tisícovkou respondentů.

Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo
Čechy trápí přírodní živly, každý sedmý poznal jejich sílu

Největší strach mají lidé z požáru (72 procent), téměř polovina se obává škod způsobených úderem blesku a vichřicí (44 procent) a třetí nejobávanější škodou je krupobití (41 procent).

Dotazovaní přitom řešili paradoxně nejčastěji škody způsobené povodní, uvedla Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

Skutečnost, že povodně a záplavy jsou nejčastější pojistnou událostí, potvrdila i anketa mezi pojišťovnami. Průměrná výše takové škody je 167 000 Kč. Druhým nejrozšířenějším živlem je vichřice, kde průměrná škoda představuje téměř 30 000 Kč.

Obavy panují z požáru 

Krupobití páchá škodu v průměrné částce 47 000 Kč. Požár je z pohledu četnosti výskytu na posledním místě, průměrná škoda z jedné takové události ale činí 500 000 Kč, což je logickým důvodem toho, proč patří mezi nejobávanější.

Převažujícím důvodem pro sjednání pojištění proti živlům je podle průzkumu překvapivě zvyk. Jen necelou pětinu lidí motivovaly skutečné obavy o majetek nebo předchozí zkušenosti, kdy se museli vypořádat se škodou z vlastních peněz.

Početnější skupina se ale při výběru orientuje především na co nejnižší cenu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků