Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Byty v Česku přestaly zlevňovat. Kromě Prahy

Ceny bytů v České republice začaly po dlouhé době mírně růst, zatím však pouze v mimopražských regionech. Zastavil se pokles z letošního prvního pololetí. Od července do září se ve srovnání s předchozím čtvrtletím nabídkové ceny bytů zvýšily o půl procenta. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Foto: Profimedia.cz
Byty v Česku přestaly zlevňovat. Kromě Prahy

V regionech mimo Prahu rostly ceny bytů o 2,1 procenta. V Praze ale byty dál zlevňovaly, a to o 1,4 procenta.

"Ceny nemovitostí se po poklesu v průběhu posledních zhruba 12 měsíců již víceméně stabilizovaly a na trh se postupně začínají vracet kupující, kteří nákupy doposud odkládali v očekávání dalšího poklesu," řekl analytik mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný.

 

Pro příští rok očekáváme spíše stagnaci cen, případně její mírnou korekci směrem nahoru
analytik Ondřej Novotný


Z hlediska srovnání nabídkových cen bytů s průměrem roku 2005 je v celé republice průměrná hodnota bydlení podle statistiků o 56,5 procenta vyšší.

V metropoli je bydlení proti roku 2005 v průměru dražší o 43,2 procenta, v mimopražských krajích o 69,7 procenta.

Nejvíc spadly ceny panelákových bytů

Nejvýraznější pokles nastal podle analytika u bytů v panelových domech, které v závislosti na lokalitě zlevnily až o 20 procent. U kvalitních bytů v cihlových domech a dobrých lokalitách cena spadla maximálně o desetinu.

Výsledky třetího čtvrtletí ale ještě nemusejí znamenat začátek výraznějšího zdražování bytů. "Pro příští rok očekáváme spíše stagnaci cen, případně její mírnou korekci směrem nahoru v řádu nula až pět procent. Postupný růst cen rezidenčních nemovitostí by mohl nastat až od roku 2011, ovšem již ne takovým tempem, jak tomu bylo v předešlých třech letech," uvedl Novotný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků