Hlavní obsah
Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová Foto: Vincent Kessler, Reuters

Brusel uložil výrobci čipů Qualcomm pokutu téměř 25 miliard

Evropská komise uložila americkému výrobci čipů Qualcomm pokutu 997 miliónů eur (skoro 25 miliard korun). Podle komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové firma platila svému klíčovému zákazníkovi, společnosti Apple, miliardy dolarů za to, aby nenakupoval u konkurence. Podle evropských pravidel o hospodářské soutěži je to nepřípustné.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová Foto: Vincent Kessler, Reuters
Brusel uložil výrobci čipů Qualcomm pokutu téměř 25 miliard

„Platby nebyly jen snížením ceny – byly podmíněny tím, že Apple bude ve všech svých iPhonech a iPadech exkluzivně používat čipové sady pro základní pásmo LTE od Qualcommu,” vysvětlila komisařka.

Výsledkem podle ní bylo, že konkurenční společnosti nemohly přes pět let na trhu efektivně soutěžit s pozicí Qualcommu, a to bez ohledu na kvalitu svých vlastních produktů.

Dohoda v letech 2011 až 2016

Dohodu s Apple, který je jeho klíčovým zákazníkem, uzavřel Qualcomm v roce 2011, o dva roky později byla prodloužena až do roku 2016. Podle Vestagerové by v jejím důsledku společnost Apple při přechodu k jinému dodavateli nejen přišla o faktickou slevu, ale také by musela část získaných peněz vrátit.

O spolupráci s firmou Apple, která je významným výrobcem mobilů a tabletů, měl a má přitom velký zájem výrobce čipů Intel, uvedla komisařka. Této společnosti firma Apple začala některé zakázky zadávat až v roce 2016.

„Jinými slovy až ve chvíli, kdy dohoda končila a změna by Apple nestála tolik peněz,” poznamenala Vestagerová. Ukazuje se podle ní, že postup Qualcommu byl rozhodující k uzavření trhu pro konkurenční výrobce. Pro zákazníky to znamenalo menší možnost výběru a nástupu inovací.

„Výše pokuty odráží jak vážnost, tak dobu porušování pravidel. A má také za cíl do budoucna odradit účastníky trhu od podobných praktik. Nedělejte to,” řekla komisařka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků