Hlavní obsah
Nezaměstnanost v Česku Foto: Martin Havelka, Novinky

Březnová nezaměstnanost na dvou procentech

Nezaměstnanost v Česku v březnu meziročně klesla o 0,3 procentního bodu na dvě procenta. V úterý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Míra nezaměstnanosti mezi muži činila 1,8 procenta, mezi ženami 2,2 procenta.

Nezaměstnanost v Česku Foto: Martin Havelka, Novinky
Březnová nezaměstnanost na dvou procentech

„V posledním období se z českého trhu práce vytrácí trendy, nezaměstnanost stagnuje okolo dvou procent, zejména u mužů již nemá téměř kam klesnout,“ komentoval data Dalibor Holý z odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

„Míra zaměstnanosti v březnu činila 75,5 procenta, prostor pro její další zvýšení však vidím jako značně omezený,“ dodal. Míru zaměstnanosti představuje podíl zaměstnaných k populaci ve věku 15 až 64 let.

Nezaměstnanost v Česku je dlouhodobě rekordně nízká. To vede i k tlaku na zvyšování mezd vzhledem k tomu, že sehnat nové zaměstnance je pro firmy stále obtížnější.

Zároveň je česká nezaměstnanost podle srovnání Eurostatu nejnižší z celé evropské osmadvacítky.

Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce
Úřad práce ČR uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území. Rozdílnou metodiku používá Český statistický úřad (ČSÚ).
ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních.
Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt.
Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údajů využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků