Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Bouřky posledních dní způsobily škody za stovky miliónů

Bouřky, které zasáhly Čechy na začátku července, způsobily škody za stamilióny. Nejvíce škod mají pojišťovny hlášeny ze středních a východních Čech.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Bouřky posledních dní způsobily škody za stovky miliónů

Nejvíce pojistných událostí vzniklo následkem krupobití, které rozbíjelo střešní konstrukce a krytinu, okapy a okna a poškozovalo zahradní nábytek, skleníky a kapoty automobilů.

Pojišťovny se shodly, že podobné bouřky zasáhly Česko přesně před rokem, škody ale tehdy tak vysoké nebyly. Letos na Příbramsku například zaznamenali kroupy větší než vejce.

V Milíně na Příbramsku padaly v pondělí večer kroupy téměř o velikosti tenisových míčků, které po dopadu ničily střechy aut i domů.

Foto: Pro Novinky Lenka Šrůtová

Bouřky v minulých dnech řádily především v Čechách, na Moravě tak intenzivní nebyly.

Česká pojišťovna eviduje v souvislosti s bouřkami asi 2900 nahlášených škod za celkem přibližně 118 miliónů korun, řekl Jan Marek z tiskového oddělení pojišťovny. Četnost příčin vzniku škod zůstává podle něj stejná, asi 1200 případů způsobilo krupobití, 650 vichřice, po 580 případech povodně a záplavy a 460 škod zapříčinil úder blesku. Průměrná škoda má hodnotu asi 40 000 Kč.

Kooperativa registruje téměř 1000 pojistných událostí za celkem 49 miliónů Kč. Rozsah škod bude ale podle mluvčího Marka Vícha bezpochyby vyšší, protože klienti primárně odklízejí poškozené věci a snaží se zabránit rozšiřování škod. Nejvíce škod hlásí z Jihočeského kraje, Vysočiny, Olomouckého kraje, ze západních Čech a Královéhradecka. Desítky škod se týkají Liberecka a Jablonecka. Ve středních Čechách je nejvíce škod v Praze a okolí a v Příbrami.

Allianz má nahlášeno po bouřkách a lokálních záplavách přes 1200 pojistných událostí, podle předběžných odhadů za více než 40 miliónů korun. "Od pondělního rána se operátoři nezastavili ani na chvíli a přijali dalších několik set hlášení. Už během prodlouženého víkendu jsme měli v terénu všechny mobilní techniky, které v kalamitních časech pravidelně posilujeme o externí pracovníky," upozornil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Některým lidem padající stromy zcela zničily chaty a automobily.

Foto: René Chvalina, Právo

Po krupobití zůstaly rozbité skleníky a kapoty automobilů, lokální záplavy vytopily přízemí domů, garáží a zahrad. Největší škody jsou podle Bálka na střechách po spadlých větvích nebo i celých stromech.

Klientům pojišťovny Generali způsobily bouřky podle odhadů až tisíc škod za celkem 40 miliónů korun. Rozhodující pro jejich celkovou výši bude podle mluvčího Jiřího Cívky vývoj počasí v následujících dnech. Na řadě míst totiž řádily přírodní živly opakovaně. "Lidé mnohdy ani nestačili odklidit první škody a přišly druhé. Rozmary počasí zasáhly během posledních 14 dnů takřka celou republiku," podotkl.

V následujících dnech by se už počasí mělo zlepšit, bouřky budou ustupovat a pominou i vysoké teploty nad 30 stupňů Celsia.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků