Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: David Ryneš, Novinky

Bohemia Energy musí zaplatit pokutu 5,4 miliónu

Alternativní dodavatel elektřiny a plynu Bohemia Energy musí zaplatit pokutu 5,4 miliónu korun. Dostal ji od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za pozdě nahlášenou fúzi se společností České energetické centrum (ČEC). Vyplývá to z rozhodnutí uveřejněného na webu antimonopolního úřadu. Rozhodnutí je pravomocné, firma se k chybě přiznala.

Ilustrační foto Foto: David Ryneš, Novinky
Bohemia Energy musí zaplatit pokutu 5,4 miliónu

Antimonopolní úřad schvaluje většinu velkých fúzí na českém trhu. Dokud firmy nemají jeho povolení, nemohou vykonávat takzvanou kontrolu nad subjekty, které koupí.

Bohemia Energy například na mimořádné valné hromadě Českého energetického centra v září 2013 odvolávala členy představenstva a nominovala tam nové. Fúzi na ÚOHS ale nahlásila až poté a úřad ji v říjnu 2013 povolil.

Pokuta je ve výsledku za zhruba tříměsíční chování. „Uskutečňování spojení před podáním návrhu a před právní mocí rozhodnutí úřadu, kterým se spojení povoluje, je typově závažný delikt,” uvedl v rozhodnutí místopředseda ÚOHS Michael Mikulík.

Bohemia Energy své chyby přiznala a s úřadem spolupracovala. Výsledkem je snížení pokuty o pětinu. Skupina Bohemia Energy převzetím ČEC zvýšila počet svých zákazníků o více než 70 tisíc na 550 tisíc a její tržní podíl vzrostl zhruba na 6,5 procenta. Bohemia Energy začala domácnostem elektřinu nabízet v roce 2006, zemní plyn o dva roky později.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků