Hlavní obsah
Speciálně upravený letadla Boeing 747 vypustil ze svého křídla do vesmíru raketu. Foto: Gene Blevins, Reuters

Boeing vykázal rekordní ztrátu 256 miliard

Americký výrobce letadel Boeing v loňském roce vykázal ztrátu 1,94 miliardy dolarů (256,3 miliardy korun). Společnost to oznámila ve středu.

Speciálně upravený letadla Boeing 747 vypustil ze svého křídla do vesmíru raketu. Foto: Gene Blevins, Reuters
Boeing vykázal rekordní ztrátu 256 miliard

Tržby Boeingu klesly o 24 procent na 58,16 miliardy dolarů (1,25 bilionu korun).

Letecké odvětví se celý rok potýkalo s krizí v důsledku globální pandemie nemoci covid-19 a souvisejících vládních restrikcí, včetně omezení cestování. Boeingu však také uškodily dlouhodobé potíže s modelem 737 MAX.

To se odrazilo už na výsledcích hospodaření za rok 2019 – to skončilo ztrátou 636 milionů dolarů (13,7 miliardy korun), už v té se odrážely potíže s letadly 737 MAX.

Koronavirová krize loni prohloubila pokles poptávky po největších letadlech. Aerolinky si kvůli mezinárodním cestovním omezením nepřebírají dodávky, což poškozuje tok hotovosti ve firmě. Na vývoj stroje 777X přitom šlo ve čtvrtém čtvrtletí 6,5 miliardy dolarů.

Historický propad letecké dopravy nepříznivě ovlivnil i dodávky letadel 787 Dreamliner. To mělo za následek hromadění desítek letadel v době, kdy na majitele čeká přibližně 450 strojů 737 MAX, jejichž provoz byl před téměř dvěma lety v celém světě přerušen kvůli dvěma tragickým nehodám.

Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) ve stejný den, kdy společnost oznámila loňské výsledky, povolila obnovit komerční provoz letadel Boeing 737 MAX na území sedmadvacítky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků