Hlavní obsah
Bitcoin je virtuální měna, mince na obrázku jsou jen suvenýr. Foto: Benoit Tessier, Reuters

Bitcoin je největší bublina v historii, tvrdí vlivný ekonom

Virtuální měna bitcoin je „největší bublina v historii lidstva”, tvrdí americký ekonom Nouriel Roubini. Ten je známý tím, že předpovídal světovou finanční krizi.

Bitcoin je virtuální měna, mince na obrázku jsou jen suvenýr. Foto: Benoit Tessier, Reuters
Bitcoin je největší bublina v historii, tvrdí vlivný ekonom

Roubini v rozhovoru pro televizi Bloomberg současně označil bitcoin za „matku všech bublin“, která navíc už praská. Hodnota jednotky kryptoměny bitcoin v pátek spadla pod osm tisíc dolarů (162 tisíc korun), což je propad o 60 procent oproti dosavadnímu maximu 19 511 dolarů (395 tisíc korun) z poloviny prosince.

Ekonom působící na Newyorské univerzitě se ale kriticky vyjádřil nejen na adresu bitcoinu, ale i dalších digitálních měn, kterých je nyní na světě více než 1 300. Tyto měny také označil za „přírodní pohromu“, s narážkou na vysokou spotřebu elektřiny, které spotřebují počítače při jejich „těžbě“.

Americký ekonom Nouriel Roubini

Foto: Profimedia.cz

Roubini je známý pod přezdívkou Dr. Doom (Doktor Zkáza), protože jako jeden z mála ekonomů předpovídal světovou ekonomickou krizi, která vypukla v letech 2007 a 2008.

Za virtuální měny je možné už i v Česku koupit třeba kávu v restauraci či ubytování v hotelu, i když stále jen ojediněle. Tento týden v Česku vznikl fond, který se zaměřuje na investice právě do virtuálních měn. Na druhou stranu reklamy na kryptoměny nově zakázala největší sociální síť světa Facebook.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků