Hlavní obsah

Benzin a nafta poslední dva týdny zdražují

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o deset haléřů na 32,17 koruny za litr, cena nafty vzrostla od minulé středy o dva haléře na 31,79 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje.

Benzin a nafta poslední dva týdny zdražují

Ceny paliv stoupají již dva týdny v řadě. Předtím od poloviny listopadu až do předminulého týdne postupně klesaly.

Ještě před rokem stál litr naturalu 31,60 koruny. Jeho cena tak meziročně stoupla o 0,6 procenta. Litr nafty stál na začátku loňského ledna 32,12 koruny. Za rok tedy zlevnil o více než jedno procento.

Nejvyšší ceny pohonných hmot z celé země zůstávají i nadále na Vysočině, kde motoristé natankují nejprodávanější litr Naturalu 95 v průměru za 33,01 koruny. To je o 24 haléřů více než před týdnem. Stejné množství nafty v tomto kraji stojí 32,49 koruny, což je o 13 haléřů méně než minulou středu.

Průměrná cena pohonných hmot v ČR k 1. lednu

Foto: Martin Havelka, Novinky

Druhou nejvyšší cenu benzinu má Praha. Litr naturalu tam poslední týden zdražil o devět haléřů na 32,67 koruny. Druhý nejdražší diesel má pak Plzeňský kraj s průměrnou cenou 32,27 koruny za litr, což je o 16 haléřů více než před týdnem.

Nejlevnější paliva v zemi jsou na jihu Čech. Litr benzinu vyjde v Jihočeském kraji v průměru na 31,60 koruny, nafta na 31,28 koruny.

Ceny ropy na Silvestra mírně klesly, za celý rok si ale připsaly nejvyšší zisk za tři roky. Cena severomořské ropy Brent se poslední den v roce snížila o 67 centů na 66 dolarů za barel. Od počátku roku nicméně stoupla o 23 procent.

Americká lehká ropa WTI potom na Silvestra zlevnila o 62 centů na 61,06 dolaru za barel, avšak za celý rok připsala 34 procent.

K růstu ceny na konci roku přispělo mimo jiné zmírnění obchodního sporu mezi USA a Čínou a nepokoje na Blízkém východě, ale také dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců o omezení těžby.

Obchodníci s napětím sledují, jak se vyvine situace v Iráku. Ten je druhým největším producentem ropy v rámci OPEC, a analytici čekají, že ceny ropy porostou i nadále. Demonstrantům v Bagdádu se v úterý podařilo prolomit bránu do areálu velvyslanectví Spojených států.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků