Hlavní obsah
Ze křtu knížky Vražená vášeň Foto: Jiří Smutný

Banky rozpoutaly s hypotékami boj o klienty

Banky, které nabízejí hypoteční úvěry, v posledních týdnech nasadily všechny zbraně, aby přilákaly co nejvíce klientů. Logicky by měly své úvěry spíše zdražovat, protože Česká národní banka (ČNB) v posledních měsících zvýšila základní úrokovou sazbu půl procenta na 2,50 procenta. Bankovní domy ale naopak úroky spíš snižují.

Ze křtu knížky Vražená vášeň Foto: Jiří Smutný
Banky rozpoutaly s hypotékami boj o klienty

Boj začala Česká spořitelna, která doposud na trhu udával se svými úroky tempo. Sazby před několika měsíci zvýšila, ostatní banky ji ale překvapivě nenásledovaly a snažily si nízké úroky uchovat, co nejdéle to šlo. Spořitelna proto musela jít s cenami zpět. Úroky u své pětileté hypotéky snížila z 5,69 procenta na 5,29 procenta. Nabídka platí jen v říjnu.

Podobně na to šla Živnostenská banka, která od září do listopadu snížila sazbu s jednoletou fixací z 3,3 na 3 procenta. "Banka rovněž zrušila po dobu kampaně veškeré poplatky spojené s vedením a správou úvěrového účtu, jeho provoz tak bude pro klienta zcela zdarma, a to po celou dobu trvání hypotéky," sdělila Živnobanka.

S cenami dolů chce od listopadu jít i HVB Bank. Hypotéku s pětiletou fixací nabízí nyní s úrokem 4,81 procenta. V listopadu to bude nejméně o 0,3 procenta méně.

"Rozhodnutí banky jedné přilákat klienty nižšími úroky nutí i banky další k podobnému kroku," vysvětlila analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Podle ní je proto nyní ta správná doba využít konkurenčního prostředí, zadlužit se a hypotéku uzavřít.

Ostatní chtějí sazby držet

Naopak ČSOB se nyní sazby snižovat nechystá. "Naše aktuální sazba u pětileté hypotéky je 5,2 procenta, tedy nižší než sazba České spořitelny po snížení," uvedl mluvčí Pavel Hejzlar.

Českomoravská hypoteční banka ze skupiny ČSOB, která společně s mateřskou bankou zaujímá druhé místo na hypotečním trhu, drží sazby beze změny od června loňského roku. Pětiletý hypoteční úvěr nabízí s úrokem 4,8 procenta. Ani třetí na trhu, Komerční banka, se nechystá jít s úroky dolů. Podobně jsou na tom i ostatní hráči na trhu.

Garantované úroky u hypoték s pětiletou fixací (v%)
bankaúrok
ČSOB5,20
ČMHB4,80
Česká spořitelna5,29
Komerční banka4,79
Živnobanka5,00
HVB Bank4,81*
GE Capital4,95
Raiffeisenbank4,92
eBanka4,95
* pozn: od 1.11.2004 klesne o 0,3%

Nízké hladiny teď budou banky nejméně do dalšího zvýšení ČNB, které podle ekonomů přijde do konce roku ještě o čtvrt procentního bodu. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma ale po zasedání banky minulý čtvrtek řekl, že ČNB nebude s dalším zvyšováním nijak spěchat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků