Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš Foto: Uncredited, ČTK/AP

Babiš couvnul se snížením daní

Vláda navrhne zrušit používání superhrubé mzdy jako základu pro daň z příjmu jen na dva roky, řekl v sobotu České televizi předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Pouze dvouletou platnost tohoto opatření prosazoval prezident republiky Miloš Zeman.

Premiér Andrej Babiš Foto: Uncredited, ČTK/AP
Babiš couvnul se snížením daní

„Myslíme si, že je to potřeba na dva roky, protože samozřejmě rozpočet na rok 2022 bude ještě připravovat naše vláda, ale po volbách potom ten, kdo vyhraje, takže myslím, že je to dobře,” řekl Babiš.

Na zrušení superhrubé mzdy jako daňového základu a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se vládní koalice dohodla koncem srpna. Zároveň má zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad zhruba 139 tisíc korun měsíčně. Ve Sněmovně by měl návrh šanci, protože ho podporuje ODS.

Efektivní zdanění pro zaměstnance nyní činí 20,1 procenta. Zrušení superhrubé mzdy by tak znamenalo pro zaměstnance významné zvýšení čistého příjmu, protože by se základ daně snížil o platby povinných odvodů zaplacené zaměstnavatelem.

Zeman ale se snížením daňového zatížení zaměstnanců nesouhlasí. Na jedné z předchozích schůzek s premiérem nápad zrušit superhrubou mzdu kritizoval. Argumentoval tím, že dopad opatření do rozpočtu by byl 70 až 90 miliard.

Podle Zemana by se další vláda měla zrušením superhrubé mzdy zabývat znovu a tento krok by měl být provázen výrazným snížením daňových výjimek.

O kolik by stoupla čistá mzda při zdanění 15 % z hrubé mzdy

Foto: Novinky

Podle odborníků ale zrušení výpočtu daně ze superhrubé mzdy na dva roky znepřehlední daňový systém.

„Kalouskovo dílo” a podvod, říkal Babiš

O zrušení superhrubé mzdy jako daňového základu premiér Babiš mluví již několik let. Sám v minulosti označoval výpočet daně z příjmu ze superhrubé mzdy za podvod a „Kalouskovo dílo“ s odkazem na někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

O zrušení superhrubé mzdy poprvé rozhodla vláda premiéra Petra Nečase (ODS) k prosinci 2014. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), v níž Babiš působil jako vicepremiér a ministr financí, však následně toto rozhodnutí zrušila a výpočet daně ze superhrubé mzdy ponechala v platnosti. Sociální demokraté, hnutí ANO a lidovci se přitom tehdy sami zavázali v koaliční smlouvě, že superhrubou mzdu zruší. Nakonec k tomu však nedošlo.

Termínem superhrubá mzda se označuje součet hrubé mzdy a sociálního (25 procent) a zdravotního pojištění (9 procent), které platí zaměstnavatel. Aktuálně superhrubá mzda funguje jako daňový základ pro výpočet daně z příjmu.

Zjednodušeně se v politické debatě používá označení superhrubá mzda pro tento daňový základ. Pokud se hovoří o zrušení superhrubé mzdy, myslí se tím, že se přestane používat jako daňový základ.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků