Hlavní obsah
Značný pokles prodeje v Evropě zaznamenala mimo jiné i automobilka Ford. Foto: Martin Žemlička, Novinky

Auta se v Evropě prodávají nejhůř za dvě desetiletí

Nepříznivé časy zažívá prodej osobních automobilů v západní Evropě, který v lednu vykázal meziroční propad o 8,5 procenta na 918 280 vozů. Jedná se o nejnižší číslo od roku 1990, kdy se tyto údaje začaly sledovat, informovalo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Značný pokles prodeje v Evropě zaznamenala mimo jiné i automobilka Ford. Foto: Martin Žemlička, Novinky
Auta se v Evropě prodávají nejhůř za dvě desetiletí

Prudce dolů šel odbyt značek Ford, Peugeot a Toyota, prodej vozů Škoda se snížil pouze nepatrně. Víc se prodalo luxusních značek, jako je BMW či Jaguar.

Škoda zahájila rok prodejem 35 753 vozů, což je meziroční pokles o 1,2 procenta. Celé skupině Volkswagen, jíž je Škoda součástí, prodej v lednu klesl o 5,2 procenta na 215 861 vozů. Největší propad je u značky Volkswagen, a to o více než 12 procent, naopak prodej španělské značky Seat o šest procent vzrostl.

Největší propad mezi velkými automobilkami zaznamenal Ford, jemuž odbyt klesl o více než 25 procent na 60 036 vozů. Automobilka se v Evropě dlouhodobě potýká s problémy a už dříve sdělila, že sníží kapacity a zavře tři výrobní závody. Peugeotu a Toyotě prodej klesl zhruba o 16 procent.

Prodej aut prudce klesl v Řecku, Nizozemsku, na Kypru nebo ve Finsku. Výrazný nárůst naopak hlásí Island, Estonsko nebo Velká Británie.

Údaje za západní Evropu se týkají Evropské unie a států Evropského sdružení volného obchodu (EFTA), tedy Islandu, Lichtenštejnska, Švýcarska a Norska. Všechny tyto země mají těsné vazby na EU. V samotné EU se prodej aut v lednu meziročně propadl o 8,7 procenta na 885 159 vozů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků