Hlavní obsah
Prodejna Alza.cz v Praze Foto: Profimedia.cz

Alza.cz na svátek výdejnu nezavře. Proti pokutě ČOI se chce bránit žalobou

Největší tuzemský e-shop Alza.cz se bude bránit žalobou proti pokutě 230 tisíc korun od České obchodní inspekce (ČOI). Tu obchod dostal za to, že loni nechal o dvou svátcích otevřené pobočky v Praze a Plzni. Výdejny hodlá mít otevřené i letos 26. prosince.

Prodejna Alza.cz v Praze Foto: Profimedia.cz
Alza.cz na svátek výdejnu nezavře. Proti pokutě ČOI se chce bránit žalobou

Zákon zakazuje prodej v obchodech s plochou nad 200 metrů čtverečních o některých státních svátcích.

Obchod již loni uvedl, že zákon neporušuje – provozovny slouží k výdeji zboží, řešení reklamací a prezentaci výrobků smluvních partnerů.

„Vzhledem k tomu, že již nelze využít opravný prostředek v rámci správního řízení, naši právníci připravují žalobu proti rozhodnutí správního orgánu,” uvedla mluvčí e-shopu Patricie Šedivá.

Velké obchody musí zavřít o těchto svátcích
1. leden – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
Velikonoční pondělí
8. květen – Den vítězství
28. září – Den české státnosti
28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu
24. prosince – Štědrý den – prodej omezen do 12 hodin
25. prosinec – 1. svátek vánoční
26. prosinec – 2. svátek vánoční

Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha byla pokuta pravomocně uložena za porušení zákona z prosince 2016, kdy byl uskutečňován prodej v prostorách nad 200 metrů čtverečních v pražské a plzeňské pobočce Alzy.

„Prodej výrobku je ucelený proces, jenž se skládá z několika fází. A to od uzavření kupní smlouvy, přes zaplacení kupní ceny až po převzetí výrobku, přičemž zákaz prodeje stanovený zákonem o prodejní době dopadá na všechny tyto fáze,” potvrdil mluvčí inspekce. Upozornil také na to, že Alza.cz sama na webových stránkách označuje své velké provozovny jako prodejny.

I letos nechá e-shop většinu poboček 26. prosince otevřenou, ale pouze za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den obchody mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích a nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Některé řetězce v týdnu před Vánocemi otevírací dobu naopak prodlouží. [celá zpráva]

V meziresortním připomínkovém řízení je nyní návrh poslanců ODS na zrušení tohoto zákona, které podporují Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu. Kvůli němu odboráři maloobchodu již odeslali dopis premiéru Andreji Babišovi (ANO), ve kterém uvádějí, že zrušení zákona by byl krok zpátky.

Zákon se podle odborů osvědčil, obavy z propouštění se nenaplnily, obchod trpí spíše nedostatkem zaměstnanců. Také maloobchodní tržby meziročně neklesly.

„Zákazníci si rychle zvykli a zaměstnanci zejména řetězců jsou velmi spokojení. Veřejnost je ale trochu zmatená v tom, kdy je zavřeno a kdy je otevřeno," uvedla předsedkyně odborů obchodu Renáta Burianová.

Lidé přišli o příplatky, kritizuje komora

Podle podnikatelských svazů ale není jasné, proč se zákaz prodeje týká jen některých svátků a jen prodejen nad 200 metrů čtverečních. Zákon podle Hospodářské komory tvrdě dopadl na řadu menších obchodů, kterých se regulace týkat neměla. Některá obchodní centra totiž rozhodla, že se jim nevyplatí otevírat jen pro vybrané obchody, a proto mnohdy zavírají úplně.

„Chaos je ale i ve výkladu samotného zákona. Není jasné, co se vlastně do rozlohy 200 metrů čtverečních počítá - zda jen prodejní plocha nebo například i sklady. Stát touto regulací rovněž připravil zaměstnance o možnost přivydělat si díky příplatkům za práci o svátcích," uvedl již dříve prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Na Ústavním soudu také leží stížnost na omezení otevírací doby velkých obchodů o některých státních svátcích. Plénum Ústavního soudu se jí začne zabývat na začátku příštího roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků