Hlavní obsah
Index podnikatelského klimatu Foto: David Ryneš, Novinky

Aktuální nálada ve vedení německých firem se zlepšila, výhled je naopak horší

Nálada ve vedení německých podniků se poprvé za půl roku o něco zlepšila. Index podnikatelského klimatu v září stoupl z 94,3 na 94,6 bodu. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Institutu ifo mezi zhruba devíti tisíci německými firmami. Výhled na další měsíce se však opět zhoršil.

Index podnikatelského klimatu Foto: David Ryneš, Novinky
Aktuální nálada ve vedení německých firem se zlepšila, výhled je naopak horší

„Pokles si vzal přestávku,” uvedl šéf institutu Clemens Fuest.

Index podnikatelské situace, v němž podnikatelé a manažeři hodnotí aktuální situaci svého vlastního podnikání, za poslední měsíc stoupl z 97,4 na 98,5 bodu.

„Výhled na nadcházející měsíce se však opět zhoršil,” dodal Fuest. Index očekávání, v němž podnikatelé hodnotí očekávání vývoje ekonomiky i svého podnikání v nejbližších šesti měsících, totiž klesl ze srpnových 91,3 na aktuálních 90,8.

Německý hrubý domácí produkt (HDP) ve druhém čtvrtletí oproti prvním třem měsícům letošního roku poklesl o 0,1 procenta. Pokud by k poklesu došlo i ve třetím čtvrtletí, znamenalo by to, že se Německo dostalo do takzvané technické recese. Ta je definována jako dva čtvrtletní poklesy HDP za sebou.

Německo je pro Česko klíčovým obchodním partnerem, míří tam třetina českého exportu. Roční hodnota vývozu přesahuje bilion korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků