Hlavní obsah
Vozy Volkswagen připravené na export v přístavu v Emdenu Foto: Fabian Bimmer, Reuters

Německo chystá opatření pro případ recese

Německo podle agentury Bloomberg připravuje opatření na povzbuzení domácí ekonomiky a spotřeby. Má jít o prevenci před hlubší recesí, která největšímu hospodářství Evropy podle posledních dat hrozí.

Vozy Volkswagen připravené na export v přístavu v Emdenu Foto: Fabian Bimmer, Reuters
Německo chystá opatření pro případ recese

Německá vláda podle zdrojů agentury Bloomberg již chystá plán, který by zamezil případné rozsáhlé nezaměstnanosti v důsledku hrozící recese. Zatímco v roce 2009 přišel berlínský kabinet se šrotovným, aby Němce přiměl nakupovat nové automobily, nyní zkoumá podle lidí obeznámených se situací možné kroky, které by vedly k zlepšení energetické bezpečnosti domácností, povzbudily firmy k přijímaní zaměstnanců na krátkodobé úvazky nebo zvýšily příjmy prostřednictvím sociálních opatření.

Přestože Německo, které si zakládá na vyrovnaných veřejných financích, vytvářelo v uplynulých letech rozpočtové přebytky, zatím se neodhodlalo podpořit ekonomiku veřejnými prostředky. Ministr financí Olaf Scholz ale v neděli uvedl, že finanční krize z let 2008 a 2009 zemi stála zhruba 50 miliard eur (1,3 bilionu Kč) a že vláda je opět schopna uvolnit takovou částku v případě potřeby.

Bundesbank: Německá ekonomika zřejmě dál slábne

Německá ekonomika přes léto pravděpodobně dál zeslábla, protože kvůli nedostatku zakázek vázne výroba. Ve svém výhledu to v pondělí uvedla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka. Zpráva tak naznačuje, že největší evropská ekonomika už je nyní v recesi, uvedla agentura Reuters.

„Celkový výkon ekonomiky by se opět mohl mírně snížit,” píše se v pravidelné měsíční zprávě centrální banky. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí podle odhadu spolkového statistického úřadu snížil o 0,1 procenta proti prvnímu kvartálu, ve kterém o 0,4 procenta vzrostl. Dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou znamenají recesi.

Německo má proexportní ekonomiku, doplácí na obchodní válku mezi Čínou a Spojenými státy i na zpomalení růstu čínské ekonomiky. Důvěru investorů a podnikatelů nezvyšuje ani nejistota kolem způsobu, kdy a jak Británie opustí Evropskou unii. Problémy se začínají projevovat na pracovním trhu a slábne i trh služeb. Podporu ekonomice, která je největším obchodním partnerem Česka republiky, zatím poskytuje spotřeba a trvající stavební boom.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků