Hlavní obsah
Zpráva o zřícení letadla Malysia Airlines na letišti v Kuala Lumpuru Foto: Edgar Su, Reuters

Akcie společnosti Malaysia Airlines padají, podle analytika nepřežije rok

Akcie letecké společnosti Malaysia Airlines klesly při zahájení pátečního obchodování o 18 procent. Za posledních devět měsíců ztratily celých 43 procent. Po čtvrtečním zřícení Boeingu 777 na východě Ukrajiny o tom informoval server BBC. Při havárii zemřelo všech 298 lidí na palubě letounu. Existuje silné podezření, že byl sestřelen.

Zpráva o zřícení letadla Malysia Airlines na letišti v Kuala Lumpuru Foto: Edgar Su, Reuters
Akcie společnosti Malaysia Airlines padají, podle analytika nepřežije rok

„Dvě neuvěřitelné tragédie rychle po sobě“ mohou podle analytiků citovaných agenturou AP naprosto znehodnotit značku Malaysia Airlines.

Začátkem března tohoto roku zmizelo ze své trasy letadlo mířící z Kuala Lumpuru do čínského Pekingu. Dosud se nenašlo. Na jeho palubě bylo 239 lidí. Dohromady tak při těchto dvou tragédiích zemřelo 537 lidí. [celá zpráva]

Mošin Azíz, investiční analytik Maybank v Kuala Lumpuru BBC řekl, že výzvy, kterým aerolinky čelí, jsou „nepřekonatelné“ a pravděpodobně společnost nepřežije déle než rok.

BEZ KOMENTÁŘE: Pád malajsijského letadla

Evropské akciové trhy ve čtvrtek výrazně oslabily. Dolů zamířily například ceny akcií některých významných leteckých společností. Cena akcií francouzsko-nizozemské letecké společnosti Air France-KLM se propadla o 1,5 procenta, akcie německého konkurenta Lufthansa vykázaly pokles o 2,4 procenta, napsala agentura Reuters.

Mohlo by dojít k výprodeji

Malajsijský letoun se ve čtvrtek zřítil na Ukrajině poblíž hranic s Ruskem. Podle amerických radarů letadlo zasáhla raketa země-vzduch. [celá zpráva]

„Pokud byl skutečně sestřelen, mohlo by dojít k velkému výprodeji akcií,” řekl ještě před zveřejněním americké informace obchodník Darren Courtney-Cook ze společnosti Central Markets Investment Management.

Na evropské akcie ve čtvrtek ale současně dopadalo také zpřísnění sankcí ze strany Spojených států a EU vůči Rusku, které bylo oznámeno v předvečer tragédie. [celá zpráva]

Dolů zamířily ve čtvrtek i americké akcie, index Dow Jones o 0,9 procenta a Nasdaq o 1,4 procenta.

Ruské akcie v pátek navázaly na ztráty z předchozího dne. Index MICEX, který sleduje vývoj ruských akcií v rublech, dopoledne ztrácel asi 1,6 procenta, krátce po zahájení se propadl až o 1,9 procenta.

Pražská burza dopoledne klesala jen mírně o 0,4 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků