Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jason Lee, Reuters

Akcie na amerických trzích strmě padají. Zažívají nejhorší začátek roku v historii

Americké akciové trhy ztratily přes dvě procenta a zažívají nejhorší první dny roku ve své historii. Wall Street nadále srážely pokračující otřesy na čínských burzách a rostoucí obavy o druhou největší ekonomiku světa.

Ilustrační foto Foto: Jason Lee, Reuters
Akcie na amerických trzích strmě padají. Zažívají nejhorší začátek roku v historii

„Na trhu, který začíná celý rok takovým poklesem, jsou lidé nedůvěřiví,” řekl agentuře Reuters Robert Pavlik z newyorské investiční firmy Boston Private Wealth. „Čína vytváří velkou nejistotu,” dodal.

Dow Jonesův index v závěru čtvrtečního obchodování ztratil 2,32 procenta na 16.514,10 bodu a podle agentury Reuters míří k nejhlubší ztrátě prvního týdne roku za více než století.

Za první čtyři dny týdne nejsledovanější index Wall Street spadl o více než pět procent.

Širší index S&P 500 klesl o 2,37 procenta na 1943,09 bodu, což byl jeho nejprudší pokles od loňského září. Index technologického trhu Nasdaq odepsal 3,03 procenta na 4689,43 bodu.

Americké akcie prudce ztrácely třetí den tohoto týdne. Wall Street znepokojují obavy z dalšího útlumu v Číně, kde pokračuje těžký výprodej na akciových trzích a centrální banka nechává výrazně oslabovat jüan.

Čína ještě slabší, než se čekalo

Čínská centrální banka umožnila půlprocentní oslabení měny, což vyvolalo obavy, že čínská ekonomika by mohla být ještě slabší, než se předpokládalo. Čínské akciové trhy se ve čtvrtek propadly o více než sedm procent a obchodování bylo krátce po zahájení na zbytek dne zastaveno. Stalo se to už podruhé v tomto týdnu.

Propad akcií dočasně zmírnilo oznámení Číny, že od pátku přestane uplatňovat nový mechanismus pro automatické pozastavování burzovních obchodů. Trh ale nadále podkopával pokračující pád cen ropy a dalších komodit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků