Hlavní obsah
Pobočka Komerční banky Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Akcie Komerční banky klesly o 10 procent, zvažuje snížení dividendy

Akcie Komerční banky ve středu kolem 11:00 klesaly o téměř deset procent. Důvodem je bankou oznámená revize ohledně vyplácení dividend kvůli požadavkům České národní banky (ČNB) na zvýšení kapitálu.

Pobočka Komerční banky Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Akcie Komerční banky klesly o 10 procent, zvažuje snížení dividendy

Komerční banka v rámci pololetních výsledků oznámila, že kvůli zvýšení kapitálových požadavků na banky vnímá nutnost revidovat dříve oznámený výhled pro výplatu dividend za rok 2016.

V lednu přitom banka oznámila, že hodlá letos zachovat u dividend zvýšenou úroveň výplatního poměru 80 až 100 procent konsolidovaného čistého zisku. Podle analytiků to může znamenat návrat na 60 až 70 procent výplatního poměru.

Analytik: Přehnaná reakce

Hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka uvedl, že s určitým poklesem dividendy se sice pro budoucí roky počítalo, navýšení kapitálového požadavku k systémovému rizika od příštího roku je však nečekané a vše urychlilo.

"Tržní reakci, při níž akcie KB klesají o téměř deset procent, vidím jako přehnanou, negativní dopad na hodnotu akcií KB odhaduji na tři až čtyři procenta," uvedl. Roli podle něj v aktuální reakci hraje i nižší objem obchodu na pražské burze a také to, že investoři nejsou na taková překvapení u Komerční banky zvyklí.

Za výrazně negativní překvapení považují oznámení analytik Patria Finance Václav Kmínek i Michal Křikava z Fio bank. "Vzhledem ke skutečnosti, že KB je primárně investory vnímána jako dividendový titul, trh nepotěší ani pravděpodobná revize v dividendovém výplatním poměru pro rok 2016," uvedl například Křikava. Podle něj se výplatní poměr vrátí k 70 procentům.

Od ledna by se na KB měla podle požadavků ČNB vztahovat rezerva ke krytí systémového rizika ve výši tří procent, zatímco nyní je 2,5 procenta.

Zisk zvýšil prodej podílu Visa Europe

KB stoupl v letošním 1. pololetí čistý zisk meziročně o necelé procento na 6,7 miliardy korun. Přispělo k tomu zaúčtování jednorázového výnosu z prodeje podílu v karetní asociaci Visa Europe.

Celková aktiva banky ke konci června meziročně stoupla o 5,5 procenta na 939,8 miliardy korun. Celkový objem vkladů v rámci skupiny KB se zvýšil meziročně o 10,2 procenta na 690 miliard korun. Bance vzrostl i počet zákazníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků