Hlavní obsah
Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodově Foto: Milan Malíček, Právo

Agrofert se nevzdává, spor o 20 miliard s PKN Orlen má řešit Ústavní soud

Spor mezi koncernem Agrofert Andreje Babiše (ANO) a polskou firmou PKN Orlen o 20 miliard bude řešit Ústavní soud. Stížnost Agrofertu podle ČTK dostal na starost soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk. Na konci září ve stejné věci zamítl dovolání Agrofertu Nejvyšší soud.

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodově Foto: Milan Malíček, Právo
Agrofert se nevzdává, spor o 20 miliard s PKN Orlen má řešit Ústavní soud

Spor se týká privatizace Unipetrolu. PKN Orlen podle Agrofertu porušil dohodu, když koncernu neprodal slíbené podíly získané z privatizace.

Agrofert podal na PKN Orlen v souvislosti s privatizací Unipetrolu čtyři žaloby. Uspěl jen s jednou z nich. V roce 2009 bylo Orlenu nařízeno zaplatit smluvní pokutu téměř dvě a půl miliardy korun.

Nejvíce peněz požadoval Agrofert právě v žalobě o odškodné ve výši 20 miliard. Agrofert se kvůli ní neúspěšně dovolal k Nejvyššímu soudu poté, co ji definitivně zamítl Vrchní soud v Praze.

Zemanova vláda nabídla Unipetrol Agrofertu

Státní podíl v Unipetrolu v roce 2001 vláda Miloše Zemana nabídla Agrofertu. Dnešní ministr financí Andrej Babiš (ANO) však nesouhlasil s cenou 11,7 miliardy korun, a tak k obchodu nedošlo.

Podíl od státu odkoupil v roce 2004 za 14,7 mld. Kč PKN Orlen. Polská společnost při privatizaci úzce spolupracovala s Babišovým koncernem, jemuž přislíbila odprodej podílů v dceřiných firmách Unipetrolu.

Související téma:

Šlo o firmy Kaučuk, Agrobohemie, Aliachem, Paramo a Chemopetrol. K odprodeji Agrofertu však nikdy nedošlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků