Hlavní obsah

Agrofert chce postavit u Prahy pekárnu, zvažuje také bionaftu

Skupina Agrofert Holding, vlastněná podnikatelem Andrejem Babišem, chystá postavit v blízkosti Prahy novou pekárnu za zhruba 400 až 500 miliónů korun. První výrobky by se mohly začít péct ve druhé polovině roku 2007.

Agrofert chce postavit u Prahy pekárnu, zvažuje také bionaftu

O pozemcích na výstavbu nové pekárny nyní společnost jedná. Stát by mohla u dálnice D 1 zhruba 20 kilometrů od Prahy a její roční produkce by se mohla pohybovat kolem 8000 tun pečiva.

Skupina již vlastní druhou největší pekárnu v ČR Penam, která provozuje 12 pekáren a ročně vyrobí 65 000 tun výrobků. Na českém pekárenském trhu zaujímá devítiprocentní podíl. Nedávno koupila i několik pekárenských kapacit na Slovensku, mj. piešťanskou firmu Vežkopek.

Projekty i v Číně

Jak uvedl ředitel pro strategii Agrofertu Jan Kadaník, skupina zvažuje i další investice, mimo jiné v Číně za zhruba pět až deset miliónů dolarů (112 až 224 miliónů Kč). Nyní v Číně zkoumá tamní tržní poměry a legislativu. Investovat by chtěla do menších projektů v gumárenské chemii a výrobě titanové běloby, což je pigment přidávaný do výroby barev. Investice by podle Kadaníka mohla dosáhnout 5 až 10 miliónů dolarů, v přepočtu 112 až 224 miliónů korun.

Další z možných investic je výstavba nové továrny na zpracování řepky pro výrobu bionafty. Ta by podle Kadaníka stála v areálu některé z chemických firem skupiny. Firma ale s výstavbou kvůli nejasné legislativě ještě vyčkává. Pokud by se do ní pustila, investovala by kolem miliardy korun.

Agrofert rovněž zvažuje vstup na burzu. "Na trzích je situace, která k tomu vybízí," řekl Kadaník. Banky jsou ochotny půjčovat peníze a pražská burza by nové tituly uvítala. "Ještě je ale třeba pracovat na struktuře holdingu, teď bychom nedostali odpovídající cenu," dodal s tím, že práce budou trvat ještě asi dva roky.

Arbitráž s Poláky

Agrofert se soudí s polským koncernem PKN Orlen, který vlastní petrochemickou skupinu Unipetrol. S Poláky uzavřel ještě před privatizací Unipetrolu smlouvy o prodeji některých firem skupiny, PKN Orlen ale nyní podíly nechce prodat. Agrofert proto již podal dvě arbitrážní žaloby, v každé se domáhá smluvní pokuty 77 miliónů eur (zhruba 2,2 miliardy Kč). Podle Kadaníka podá zřejmě i třetí žalobu.

Do skupiny Agrofert patří přes 120 firem z potravinářského, zemědělského a chemického průmyslu. Agrofert je největší skupinou v českém zemědělství a druhou největší v české chemii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků