Hlavní obsah
Lidé čekají na pražském letišti na změnu termínu letu u přepážky ruské letecké společnosti Aeroflot. Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Aeroflot zrušil většinu letů mezi Prahou a Moskvou

Na letecké lince mezi Prahou a Moskvou jsou v úterý zrušeny tři zpáteční lety Aeroflotu a odlet hodinu po půlnoci do Moskvy, uvedl mluvčí letiště Roman Pacvoň. Ruská letecká společnost Aeroflot spolu s Ural Airlines oznámila, že zastavila některé lety na linkách do Prahy kvůli rozhodnutí českých úřadů zrušit jim povolení k letům do Česka. Podle Pacvoně by ale linka Ural Airlines do Jekatěrinburgu měla dopoledne odletět.

Lidé čekají na pražském letišti na změnu termínu letu u přepážky ruské letecké společnosti Aeroflot. Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Aeroflot zrušil většinu letů mezi Prahou a Moskvou

Aeroflot má podle webu letiště zrušené odlety z Prahy v 10:10, 15:45, 17:45 a ve středu v 00:55. Spoje ve 12:50 a v 19:45 zrušené nejsou. „Situace se může změnit během dne. Žádáme cestující, aby sledovali informace o letu," řekl Pacvoň. U všech letů do Ruska jsou podle něj zrušeny jenom lety Aeroflotu.

Nejmenovaný činitel Interfaxu řekl, že jde o odvetné opatření české strany. V Praze se podle tohoto zdroje rozhodli omezit lety ruských společností do Česka, protože nebyli spokojeni s podmínkami na transsibiřských linkách pro českého národního přepravce. „A s využitím pravidla parity anulovali povolení pro několik letů společností Aeroflot a Uralskije avialinii," citovala zdroj agentura.

Podle TASS je situace důsledkem neshody ministerstev dopravy obou zemí o počtu letů. Zdroj agentury RIA Novosti tvrdí, že jde o spor ohledně letů ČSA přes Rusko do Jižní Koreje. „České úřady omezení zavedly... kvůli tomu, že nemohly s ruskými leteckými úřady dosáhnout dohody o realizaci letů Českých aerolinií na trase Praha–Soul přes Sibiř," uvedl.

Mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký Novinkám řekl, že řeší jen technické licence, povolení letů je v kompetenci ministerstva dopravy. „Teprve zjišťujeme, budeme informovat,” řekla Novinkám mluvčí resortu Lenka Rezková.

Ilustrační foto

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Společnost Aeroflot na svých stránkách oznámila, že byla zrušena povolení k úterním letům SU2010/2011, SU2014/2015, SU2016/2017 a SU2018/2019. „I když má Aeroflot technické kapacity provozovat tyto lety, české letecké úřady se rozhodly zrušit povolení,” uvedly aerolinky. U přepážky Aeroflotu na pražském letišti jsou desítky lidí, čekají na změnu termínu letu.

Poběda ruší let do Varů

Povolení zůstalo pro lety SU2012/2013 a SU2024/2025. Právě tyto dva lety by měly převzít část cestujících zrušených letů. Další pasažéry mají přepravit jiní letečtí dopravci.

Podobnou zprávu ráno oznámily i Ural Airlines s tím, že pozastavují lety do Prahy z Jekatěrinburgu a Žukovského. Dopoledne ale generální ředitel Sergej Skuratov agentuře TASS řekl, že společnost lety z Jekatěrinburgu do Prahy obnovuje. „Lety do Česka nám povolili. Linky startují," dodal.

Interfax také napsal, že letecká společnost Poběda ruší čtvrteční let na lince Moskva–Karlovy Vary.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků