"Předpokládáme, že blok připojíme opět do sítě v neděli časně ráno," uvedl mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Regulační zařízení se kontroluje na základě doporučení dodavatele paliva, to zhruba jednou za dva měsíce. Zkoušky se u obou bloků dělají nezávisle na sobě. Druhý blok by měl být odstaven ještě několik dní.

Temelínská elektrárna stále vzbuzuje emoce. Minulý víkend zhruba 300 rakouských odpůrců jaderné energetiky po delší době znovu blokovalo hraniční přechod Wullowitz/Dolní Dvořiště. Aktivisté chtějí upozornit na poruchy elektrárny, která podle nich nemá dostatečná bezpečnostní opatření, a přimět rakouskou stranu, aby s Českem obnovila jednání o Temelínu. [celá zpráva]

Rakouské sdružení je znepokojené

Hornorakouské sdružení Atomstopp v pátek v reakci na plánovanou zkoušku vyjádřilo vážné znepokojení. "To, že se provozovatel Temelína rozhodl znovu přezkoušet funkčnost regulačních tyčí už dnes, a tudíž o měsíc dříve, je alarmujícím signálem, že problémy s regulačními tyčemi jsou stále ještě vážné," uvedlo sdružení v tiskové zprávě.

"Neslučuje se s naší představou plánování, když se dopoledne oznámí, že večer téhož dne bude odstaven atomový reaktor. Opatření na vytvoření důvěry vypadají jinak," poznamenal mluvčí hornorakouské iniciativy Roland Egger v komuniké.