Přitom ještě letos na jaře připouštěly ČSA možnost, že transoceánské linky zcela zruší a všechny své čtyři airbusy A310 prodají. Později ale převážil názor, že ekonomicky výhodnější by naopak bylo dálkovou flotilu zmodernizovat.

Na otázku Práva, zda už je definitivně rozhodnuto o budoucí strategii v dálkových letech, odpověděla včera mluvčí ČSA Daniela Hupáková: "Ještě ne. Čekáme na nabídky Airbusu a Boeingu, na jejichž základě bude strategie znovu posouzena. Rozhodnutí by mělo padnout letos v listopadu."

Nová letadla jsou drahá

Pro nákup připadají podle Hupákové v úvahu pouze dva stroje -airbus A330 a nejnovější typ boeingu B787, který se teprve začal vyrábět. Jde o letadla s větším doletem a podstatně efektivnějším provozem, než mají A310. Ale také s vysokou pořizovací cenou.

"Otázkou také je, jak dlouhé by byly termíny dodání. Oba výrobci totiž mají nakontrahované spousty zakázek od leteckých společností," připomněla mluvčí.

Zrušení letů do USA a Kanady, které jsou sice ztrátové, ale velmi dobře obsazeny, by se projevilo úbytkem pasažérů na linkách po Evropě. Mnozí z cestujících, kteří ze zámoří přilétají do České republiky, totiž z Ruzyně pokračují letadly ČSA do dalších evropských destinací. Navíc se pro dálkovou flotilu ČSA otevírají nové lukrativní možnosti na asijských trzích - zejména v Číně, Japonsku a Thajsku.

Chystají se škrty v letovém řádu

V zimním letovém řádu, který vstoupí v platnost 29. října, doznají změn pravidelné linky ČSA po Evropě. "V současné době se na tom intenzívně pracuje a vše musí být jasno do počátku října," informovala Hupáková. Potvrdila, že vážným adeptem na zrušení jsou lety z Prahy do skotského Edinburghu, irského Corku, Splitu a Sarajeva. "Jisté to ale ještě není," zdůraznila.

Na pravidelných linkách přepravily České aerolinie za letošních prvních šest měsíců celkem 2,15 miliónu pasažérů, což je tříprocentní meziroční vzestup. V současné době nabízejí spojení do 113 destinací ve 47 zemích.

Charterovými lety ČSA cestovalo za letošních prvních šest měsíců přes 300 tisíc lidí, o třetinu více než za stejné loňské období. Rostoucí zájem o charterovou přepravu se odrazil i v počtu letů, jichž ČSA vypravily od začátku roku o pětinu více než loni.