Philip Morris po pátečním pádu korigoval o 1,29 procenta na 11 821 Kč, dařilo se také cenným papírům CME (CETV), které posílily o 2,21 procenta na 1389 Kč. Větší zájem byl ale o Zentivu, která po raním poklesu dokázala zpevnit o 1,20 procenta na 972 Kč. Unipetrol posílil o 1,31 procenta na 190 Kč. Ve SPAD oslabily jen akcie Orco o 0,22 procenta na 2228 Kč.

Evropské burzy v pondělí zpočátku posilovaly, ale pak se vývoj otočil. Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Yves Mersch totiž uvedl, že ECB nevylučuje budoucí zvýšení sazeb. Mersch v rozhovoru pro agenturu Bloomberg nevyloučil další zvýšení sazeb po měnovém zasedání 3. srpna či dokonce jejich růst až o půl procentního bodu.

Mersch dále řekl, že úrokové sazby v eurozóně jsou "extrémně nízké", ekonomický růst se blíží potenciálu a rizika na horní straně inflační prognózy rostou. Americká centrální banka tento týden podle očekávání trhu zřejmě zvedne úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, tentokrát na 5,25 procenta, a naznačí, že navzdory určitým známkám zpomalování ekonomiky může být třeba jejich další utahování.

Akcie evropského ocelářského gigantu vyskočily téměř o 8 procent. Vedení Arceloru v neděli kývlo na vylepšenou nabídku na převzetí světovou ocelárenskou jedničkou Mittal Steel. Akcie Mittalu na amsterdamské burze ztrácely 4,2 procenta.