"Tři dny volna? To by bylo opravdu skvělé! Užila bych si to s rodinou, s dětmi, stihla více věcí v domácnosti. A báječně bych si odpočinula," nadšeně souhlasila osmatřicetiletá úřednice Jiřina Bílková z Prahy.

Češi v práci tráví 42,8 hodiny týdně

"Žádný důvod k tomu není. To už by mohla být otázka, jestli nepracovat jeden den. Nepomohli bychom si," uvedl analytik České spořitelny David Navrátil. Se zkrácením pracovní doby ekonomové oslovení Právem souhlasí, místo dnů se ale přiklánějí spíše k hodinám.

Podle čísel jsou nyní Češi v Evropě za pracanty. V zaměstnání tráví týdně 42,8 hodiny, říkají statistiky. To je jedno z nejvyšších čísel na starém kontinentu. O více než hodinu méně pracují Slováci, Nizozemci dokonce jen 31,4 hodiny. "V Česku se pracuje více hodin, jiné země však dokážou vyrobit to samé množství za méně hodin. Takže mají větší produktivitu," podotkl hlavní ekonom Komerční banky Kamil Janáček.

Zkrácení pracovní doby by tak muselo být nahrazeno vyšší produktivitou. "Lidé by byli tlačeni k vyšším výkonům, museli by se naučit v těch čtyřech dnech více pracovat a zvládnout svou práci dříve," řekl Navrátil. Pokud by to nestíhali, zvýšil by se počet přesčasů. "Zaměstnavatel by jednoduše naléhal na to, aby se vyrobilo stejně," dodal Navrátil.

Řada firem už nyní volné dny ignoruje a pracuje se v nich ve dne v noci. Pak lidem vyplácejí peníze za práci přes čas.

Méně dnů, méně peněz

Je tu i další háček, zaměstnavatelé by sáhli lidem na peníze. "Zaměstnanci by přišli o část mezd, platy by se zkrátily právě o ty dny, o které by odpracovali méně," upozornil Navrátil. Pokud by tedy v dubnu, kdy by bez svátků bylo dvacet pracovních dnů, platil čtyřdenní pracovní týden, získali by zaměstnanci sice čtyři volné dny navíc, přišli by však přitom o dvacet procent z platu.

"Zkrátit pracovní dobu lze, ale opravdu jen po hodinách. Dnes pracujeme oficiálně 8,5 hodiny denně, únosnější by bylo nejdříve snížit to na osm, pak třeba na 7,5," řekl analytik skupiny PPF Pavel Kohout. Myslí si, že se snížení pracovní doby v budoucnu Češi dočkají. "Vývoj k tomu směřuje. Časem bude sedmihodinový pracovní den normální, ale nebylo by dobré to příliš uspěchat," uvedl.

To potvrzuje i analytička Next Finance Markéta Šichtářová. "Kratší pracovní týden by hospodářský růst, který u nás je, zpomalil. Byla by to asi cesta do pekel," zdůraznila Šichtářová. "Pár svátečních dnů má nulový vliv," doplnila.

Hodiny strávené v práci ve vybraných zemích
Česká republika 42,8
Řecko 42,4
Polsko 41,7
Slovensko 41,1
Maďarsko 40,5
Portugalsko, Rakousko 39,0 - 39,1
Itálie 38,5
Irsko 37,3
Belgie, Francie 37,1
Německo 36,9
Velká Británie, Dánsko 35,6 - 35,7
Nizozemsko 31,4
Zdroj: ČTK

Zkušenost se snížením pracovní doby už mají ve Francii. Ani tam neubrali den, zkrátili pouze hodiny. "Výsledek? Ani katastrofa, ani úspěch. V některých firmách si to pochvalovali, jinde ne," podotkl Kohout. Některé podniky se pak po dohodě s odbory vrátily ke starým pořádkům. "Ovšem právě Francie má nejvyšší produktivitu na hlavu ze všech zemí Evropské unie, takže tam bylo zkrácení pracovní doby kompenzováno," zakončil Janáček.