Na některých místech v ČR ale platí řidiči za litr Naturalu i více než 35 korun. Nejdražší jsou Praha, Zlín ale také některé čerpací stanice na severu Čech. Tady je průměrná ceny nejvyšší v ČR, 33,37 koruny za litr. Informovala o tom společnost Webfarm, která ceny pohonných hmot sleduje.

Průměrné ceny pohonných hmot v ČR v minulém týdnu
region Natural 95 nafta
jižní Morava 33,16 30,65
severní Morava 33,13 30,50
východní Čechy 33,22 30,66
severní Čechy 33,37 30,71
střední Čechy 33,23 30,67
Praha 33,34 30,55
jižní Čechy 33,31 30,69
západní Čechy 33,18 30,53
zdroj: Webfarm

Skokový růst cen nemá příliš jasné zdůvodnění. Zatímco prodejci argumentují drahou ropou a tím, že hurikán Katrina ve Spojených státech zničil či omezil provoz rafinérií v Mexickém zálivu, mnozí soudí, že ceny vzrostly pouze spekulativně, prodejci jen chtějí zvýšit marže, a brzy opět klesnou.

"V nejbližších týdnech by měl benzín v ČR zlevňovat v řádu desítek haléřů na litr," řekl ekonom Patria Finance David Marek. Podle něj klesne právě proto, že ceny ropy v minulém týdnu klesly.

Podle analytika Wood Co Tibora Bokora však pokles cen pohonných hmot přijde později. "Očekáváme určitou nejistotu až do doby, kdy bude jasné, jak dlouho americké rafinerie budou mimo provoz. Poté by se ceny měly vrátit do normálu i u nás. Řádově jde o měsíce," uvedl Bokor.

O růst cen u tuzemských čerpacích stanice se minulý týden začal zajímat i antimonopolní úřad. Konstatoval, že nemá žádný důkaz, že by se prodejci nějak dohodli na zvýšení cen. [celá zpráva]

Růst téměř všude

Ceny pohonných hmot vzrostly téměř ve všech evropkých zemích. Politici a ekonomové se o víkendu kvůli tomu dokonce sešli v britském Manchesteru. Některé státy začaly uvažovat o tom, že by dočasně snížily spotřební daň, protože vysoké ceny pohonných hmot mohou zdražit téměř všechno zboží a služby a snížit ekonomický růst. Evropská komise ale soudí, že snížení daní není řešením.

Tuto zátěž zatím uvolnilo pouze Polsko, vážně o tom uvažuje Maďarsko. tamní parlament bude příští týden jednat o možnosti snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na pohonné látky. Tím by se dosáhlo snížení ceny o deset až dvanáct forintů.

Podle návrhu vlády premiéra Ference Gyurcsánye by se DPH měla snížit z 25 na 20 procent. Snížení ceny benzínu by mělo být reálné od prvního října 2005. Litr benzínu v Maďarsku stojí kolem 300 forintů (asi 36 korun). Návrh na snížení DPH pravděpodobně podpoří jak koalice, tak i opozice.

Rekord v USA

Rekordně drahé pohonné hmoty jsou i v USA, kde stojí litr v přepočtu asi 19 korun. V porovnání s Evropou jsou ceny tak nízké, protože země nemá ceny zatíženy tak vysokými spotřebními daněmi jako Evropané.