"Během měsíce půjde naše sdružení se žalobou do Štrasburku," řekl Právu Dellin. Podle jeho slov vlastníci domů jen čekali na výsledek obdobného sporu polsko-francouzské restituentky Marie Hutten-Czapské, majitelky domu v Gdaňsku, s polským státem u Evropského soudu, který tato majitelka minulý týden po deseti letech vyhrála.

"Český stát víc než pět let zcela přehlíží nálezy Ústavního soudu a to je v právním státě nemyslitelné. Nám už nezbývá nic jiného," uvedl Dellin. Podle jeho slov je v Polsku velmi podobná situace v nájmech jako v ČR.

Už příští týden chce žalovat Česko ve stejné věci i Hnutí na obranu majitelů realit, které reprezentuje několik stovek majitelů domů.

Ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek v pondělí upozornil, že polské podmínky jsou přece jen v něčem odlišné. "Polští zákonodárci jsou pasivní v otázce deregulace, my naopak teď hodně děláme," sdělil Paroubek. Jeho náměstek Ivan Přikryl řekl, že věcný záměr zákona o nájemném by mohl být projednán ve vládě již ve druhé polovině března.